Mam bardzo dobrą opinię o Jakubie Kwaśnym, jest gotowy do kandydowania, mam bardzo dobrą ocenę jego pracy jako wieloletniego radnego, samorządowca, mógłby połączyć różne środowiska. Mam apel do wszystkich partii tworzących Koalicję 15 października - spróbujmy wyłonić wspólnego kandydata

Jak podkreślał dziś w Tarnowie wicepremier - wybory samorządowe to druga połowa sukcesu i w dążeniu do lepszej Polski, po wygranych wyborach parlamentarnych.


Koalicja Obywatelska wystawiła już jednak swojego kandydata na urząd Prezydenta Krakowa - to Aleksander Miszalski.
A wybory samorządowe prawdopodobnie odbędą się 7 kwietnia.

Pierwszym celem politycznym jest zwycięstwo w wyborach samorządowych, wygranie w Małopolsce i w całym kraju - powiedział na konferencji prasowej w sobotę w Tarnowie wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z mieszkańcami w Tarnowie. "To jest zawsze dobra okazja, żeby nakreślić plany, zamierzenia" - podsumował na konferencji prasowej. Jak zapowiedział, "pierwszym celem politycznym jest oczywiście zwycięstwo w wyborach samorządowych". "Wygranie tu, w Małopolsce, w całym kraju, zdobycie jak największej liczby mandatów do sejmików w powiatach, wygranie wyborów na wójtów, burmistrzów, prezydentów, zbudowanie jedności" - mówił. "Chcemy kontynuować Trzecią Drogę – nad tym pracujemy, już trwają bezpośrednie rozmowy między liderami regionów PSL i Polski 2050" - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Europoseł Adam Jarubas, który ma pokierować kampanią wyborczą PSL przyznał, że noworoczne spotkanie ludowców w Tarnowie otwiera proces przygotowywania do wyborów samorządowych. W jego ocenie najbardziej prawdopodobną datą wyborów będzie 7 kwietnia. "Czyli komitety muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą do 12 lutego, a rejestracja list [byłaby-PAP] do 4 marca". Adam Jarubas przypomniał również, że decyzja o wspólnym starcie w wyborach z Polską 2050 zapadła na ostatniej Radzie Naczelnej PSL.

"Chcemy też, patrząc szerzej na tę formułę, którą tworzymy dzisiaj, odpowiadając za państwo w ramach +Koalicji 15 października+, zawalczyć z powodzeniem o takie regiony, jak województwo małopolskie, świętokrzyskie" - zaznaczył europoseł. "Mamy ambicję, żeby z powodzeniem walczyć o najważniejsze funkcje – prezydentów miast wojewódzkich, również będziemy w tym zakresie budować szersze porozumienie, wykraczające poza trzecią drogą" - zapowiedział Adam Jarubas na konferencji prasowej.

Wśród potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta w Tarnowie prezes PSL wskazał Jakuba Kwaśnego, przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa. "Wiem, że jest gotowy do kandydowania, ja mam bardzo dobrą ocenę jego pracy, wydaje mi się, że mógłby połączyć różne środowiska" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Mam podobny apel do wszystkich partii tworzących +Koalicję 15 października+ - spróbujmy wyłonić wspólnego kandydata. Bardzo dobrze byłoby, gdyby doszło do tej sytuacji w Krakowie. Jesteśmy z panem posłem Rasiem zainteresowani tą sprawą, uczestniczymy w wielu rozmowach" - zaznaczył. Jak dodał, w Nowym Sączu, Tarnowie i Krakowie powinien być wspólny kandydat.