Problem jest jednak taki, że PKP po modernizacji sąsiedniej linii kolejowej nie mogą teraz sprzedać nieczynnego budynku dworca w tarnowskich Mościcach, który na dodatek właśnie został wpisany do rejestru zabytków. Kolejarze mogliby go wynajmować, ale to mniej atrakcyjna opcja dla zainteresowanych utworzeniem tam muzeum motoryzacji. Inicjatorzy tego pomysłu chcą mimo wszystko porozmawiać w tej sprawie z PKP S.A.

Dworzec w Tarnowie-Mościcach wpisany do rejestru zabytków

Środa, 2021.08.04


Sami kolejarze informują, że są otwarci na rozmowy i zapraszają do współpracy potencjalnych najemców. Obecnie prowadzona jest również analiza zasadności realizacji inwestycji związanej z modernizacją tego obiektu w kolejnej perspektywie inwestycyjnej, czyli po 2023 roku.

"Polskie Koleje Państwowe już wiele lat temu planowały zbycie dworca Tarnów Mościce, jednak jak już informowaliśmy wcześniej, w obecnym stanie prawnym, zgodnie z zapisami ustawy o transporcie kolejowym, sprzedaż nieruchomości objętych decyzjami wojewody o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej nie jest możliwa. Dotyczy to m.in. terenu, na którym znajduje się budynek dworca Tarnów Mościce. Tego rodzaju decyzje administracyjne wydawane są w związku z budową czy modernizacją linii kolejowych. W przypadku dworca Tarnów Mościce oznacza to zarówno brak możliwości sprzedaży komercyjnej, jak i nieodpłatnego przekazania tej nieruchomości samorządowi. Obrót nieruchomością byłby możliwy po wyrażeniu przez zarządcę infrastruktury kolejowej zgody na zmiany zapisów decyzji lokalizacyjnej dla linii kolejowej" - wyjaśnia rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.