Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów nie pierwszy – historia skandali Strabagu

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2013.10.29 09:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:40 )
"W Tarnowie mogliśmy wszystko" - te słowa pracownika firmy Strabag przeszły już do historii. Polscy przedstawiciele austriackiego potentata budowlanego mieli wręczyć prezydentowi Tarnowa 50 tys. złotych łapówki za faworyzowanie Strabagu przy przetargach w tarnowskim magistracie. Jak ustaliło Radio Kraków, Tarnów jest kolejnym europejskim miastem, w którym doszło do skandali korupcyjnych z udziałem Strabagu.




S trabag to jeden z największych potentatów budowlanych na świecie. Zatrudnia ponad ok. 70 tys pracowników. W 2012 roku obrót Strabagu wyniósł prawie 13 mld euro.

Choć wyniki giełdowe Strabagu wciąż pną się w górę, spółce nieustannie towarzyszą skandale korupcyjne. W mediach całej Europy nieustannie pojawiają głosy, że „daniny” dla samorządowców czy władz państw s ą wliczone w „biznesplan” Strabagu. Dowodem miała być do dziś niewyjaśniona sprawa „afery węgierskiej”: Według węgierskiego tygodnika „realdeal.hu” i niemieckiego "Die Presse" w 2008 roku ówczesny prezes Srabagu Hans-Peter Haselsteiner miał przeznaczyć ok 15 mln euro na „planowanie i przygotowywanie inwestycji na Węgrzech”. Haselsteiner miał zarządzić, by część tej kwoty była przeznaczona na „daniny dla ugrupowań politycznych na rzecz wspierania lokalnej demokracji”.Dla "Die Presse" i "realdeal.hu" był to oczywisty dowód na to, że Strabag prowadzi „zaplanowaną politykę korupcyjną”.

Największe skandale korupcyjne z udziałem Strabagu

Niemcy

W 2005 roku doszło do jednej z największych w powojennej historii Niemiec afery korpcyjnej, zwanej w niemieckich mediach „aferą Strabag”. Po zabójstwie znanego inwestora budowlanego i jego dziewczyny na Karaibach podczas dochodzenia prowadzonego przez niemiecką prokuraturę wyszły na jaw nieprawidłowości przy budowie autostrady A72 na trasie Chemnitz-Hof. Choć Strabag zaoferował najniższą cenę w przetargu, później zaczął wystawiać zleceniodawcy faktury na nieprzewidziane w zamówieniu prace dodatkowe. Niemiecka prokuratura ustaliła, że większość tych dodatkowych prac była fikcyjna: np. miasto Chemnitz zapłaciło Strabagowi za 4000 ton dodatkowych materiałów budowlanych, podczas gdy wykonawca wykorzystał tylko 100 ton. W sumie straty powstałe w wyniku fałszywych faktur oceniono na 30 milionów euro. Sprawa ta zakończyła się dramatycznie – pracownik urzędu miasta w Chemnitz popełnił samobójstwo, a oddział Strabagu w tym mieście został rozwiązany.

Źródło: Wirtschafts Woche


Węgry

N a Węgrzech skandal korupcyjny z udziałem Strabagu połączył partie polityczne o różnych poglądach. W 2004 roku wiedeńskie konsorcjum zleciło firmie PR „Eurokontakt” „planowanie i przygotowywanie inwestycji na Węgrzech”. Na ten cel Strabag przeznaczył 15 milionów euro. Jak ustalił miesięcznik Die Presse i realdeal.hu, część tych pieniędzy miała zostać przeznaczona na „darowizny dla ugrupowań partyjnych celem wsparcia węgierskiej demokracji”. To „wsparcie” miało też zapewnić zwycięstwo w przetargach dla Strabagu – między innymi przy budowie autostrady M5. Zamiast „wesprzeć” demokrację na Węgrzech „darownizny” Strabagu ją jednak osłabiły. Przed sądem stanęli politycy z ugrupowań MSZP, Fidesz i SZDSZ. Nie przyznali się do winy.

Źródło: Die Presse, realdeal.hu.


Chorwacja

W Chorwacji skandal korupcyjny z udziałem Strabagu wydarzył się niemalże równolegle do „afery tarnowskiej” . Według tygodnika „Wirstschatsblatt” Strabag miał przekazać chorwackim władzom ok. 5 mln euro łapówki. Pośrednikiem miała być fikcyjna czeska spółka Remorker International, która lokowała pieniądze na koncie w Austrii. W tej sprawie został już zatrzymany były chorwacki minister finansów Josip Sapunar.

Źródło: Wirtschaftsblatt


Rwanda

Skandale związane z firmą Strabag niejednokrotnie opuszczały Europę – w Rwandzie przed sądem stanął minister infrestruktury Vincent Gatwabuyege. Jego układy ze Strabagiem miały spowodować straty w rwandyjskim budżecie w wysokości ok. 18 mln euro.

Źródło: Rwanda New Times




W sprawie afery korupcyjnej w Tarnowie Strabag odmawia komentarza, rzecznik spółki przesłał Radiu Kraków za to oświadczenie:

"W związku z przekazaną w mediach informacją o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowej przy przetargach w Tarnowie oraz zatrzymanymi w tej sprawie głównie byłymi pracownikami STRABAG Sp. z o.o. wyjaśniamy, że wszelkie działania polegające na przekupstwie lub do niego zmierzające są rażąco sprzeczne z obowiązującymi standardami etycznymi w STRABAG oraz polityką firmy. Dążąc do zapobiegania zjawiskom korupcji STRABAG posiada wewnętrzne procedury, które bezwzględnie zabraniają podobnych praktyk . W związku z tym w przypadku potwierdzenia się w/w zarzutów, wobec pracowników STRABAG zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe zgodnie z obowiązującym przepisami prawa. STRABAG Sp. z o.o. w swoich działaniach przestrzega zasady domniemania niewinności jako podstawowego standardu europejskiego.

Strabag Sp. z o.o. w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy współpracuje z organami ścigania.

STRABAG Sp, z o.o w swojej misji kieruje się zasadą bezwzględnej uczciwości i zachowania wszelkich zasad etycznych w biznesie. Od 30 lat firma jest aktywna na polskim rynku i cieszy się uznaniem specjalistów, inwestorów oraz pracowników. Kierując się tymi zasadami spółka eliminuje wszelkie przejawy łamania zasad etyki."


Karol Surówka /dw
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię