Rodzic ustawia zegar. Patrzy na zegarek, jest np. godzina 8 rano. Ustawia zegar na 8 i ma do 8.20 czas, żeby wrócić ze szkoły, jak odprowadzi swoją pociechę. 20 minut będzie wystarczające, żeby odprowadzić dziecko do szkoły, wrócić do samochodu. Takie rozwiązanie widziałem wielokrotnie w Niemczech, gdzie są parkingi bezpłatne, ale z limitem parkowania.

Rodzice zainteresowani bezpłatnym parkowaniem do 20 minut przed tarnowskimi żłobkami, przedszkolami oraz szkołami oprócz wykupienia zegara za 20 złotych będą musieli także pisemnie oświadczyć, że posiadają dzieci uczęszczające do konkretnej placówki. I tylko przed nią będą mogli skorzystać z takiego bonusa.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podkreśla, że był zwolennikiem tego pomysłu, ale w połączeniu z innymi zmianami w strefie płatnego parkowania, jak podniesienie opłat oraz wydłużenia obowiązywania strefy z 8 do 10 godzin. Ten kompleksowy projekt nie zdobył jednak wymaganej większości głosów podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej.

Wprowadzanie dodatkowej ulgi bez jednoczesnego zrekompensowania strat z niej wynikających zdaniem prezydenta Romana Ciepieli jest "niedobrym i krótkowzrocznym postępowaniem. Postaramy to zrobić najmniejszym kosztem, ale za darmo się tego zrobić nie da. Trzeba będzie zrezygnować z jakiegoś już zaplanowanego w budżecie działania, a nie jest to proste".

Przewodniczący Rady Miejskiej przekonuje jednak, że techniczne wprowadzenie takiej ulgi dla rodziców dowożących dzieci do szkół nie będzie jednak drogie.

Można to zrobić dużo taniej, niż sugeruje dyrektor Targowisk Miejskich, poprzez specjalne nalepki na już istniejące znaki. Wtedy unikniemy kosztów wymiany znaków. Jeżeli chodzi o drukarkę do etykiet, tak żeby znakować zegary, to też nie jest duży koszt. Takie ręczne drukarki w Internecie są bardzo tanie. Natomiast jeżeli chodzi o ubytek samych opłat, to nie będą duże środki. Myślę, że będzie neutralne dla dochodów Targowisk Miejskich, a wręcz śmiem twierdzić, że one wzrosną - przekonuje Jakub Kwaśny.

Za wprowadzeniem darmowe parkowania do 20 minut dla rodziców dowożących dzieci do żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych zagłosowało tarnowskich radnych 17 radnych. Taka ulga będzie obowiązywała w Tarnowie od 1 września.