Pilotażowy program ma na celu przeanalizowanie najlepszych technik leczenia i rehabilitacji osób, które przeżyły traumę. Przewidziane są różne metody terapeutyczne, sesje grupowe, indywidualne, porady w zakresie leczenia traumy po wypadkach komunikacyjnych. To jedyny taki ośrodek w Polsce.

Pacjenci potrzebujący wsparcia będą mogli zgłosić się do Zabawy bez skierowania. Co ważne pomoc ma być świadczona wszystkim, którzy doświadczyli traumy - nie tylko rodzicom, ale i rodzeństwu czy znajomym i przyjaciołom zmarłego. Ministerstwo zakontraktowało taką pomoc dla ośrodka w Zabawie do końca tego roku, ale na pewno będzie ona kontynuowana także w przyszłym roku.

Wybór podtarnowskiej Zabawy jest nieprzypadkowy. To właśnie tam znajduje się jedyny w Europie Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych. To właśnie w tamtejszym sanktuarium od lat odbywają się warsztaty i rekolekcje dla osób, które straciły bliskich w wyniku wypadku komunikacyjnego. "Zabawa ma więc doświadczenie w takiej pomocy, to zdecydowało o włączeniu jej do pilotażu" - podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski

Od lat mówi się o budowie w podtarnowskiej Zabawie Centrum Leczenia Traumy - kontrakt NFZ na takie świadczenie to ważny krok w kierunku powstania takiej placówki w tym miejscu.