- Naszym celem było zainteresowanie postacią Witosa młodego pokolenia - przyznaje Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Komiks opowiada jego historię od 24 lipca 1920 do 13 września 1921 roku, a więc w okresie wojny polsko-bolszewickiej. "Komiks został oparty na wspomnieniach Witosa. Witos napisał wspomnienia, gdzie opisał swoje życie. To była podstawa scenariusza. Zapadła decyzja, że pokażemy wycinek dziejów, który obejmuje wojnę polsko-bolszewicką. Chodzi o udział Witosa, jako premiera rządu, udziale chłopów i szerokich mas polskiego społeczeństwa" - dodaje Skicki.

W komiksie pokazano czołowych wówczas polityków i wojskowych, a także wydarzenia rozgrywające się nie tylko w gabinetach rządowych czy na sali sejmowej, lecz także na froncie wojny. "Do historii dodaliśmy również jedną postać fikcyjną. Nie ma jej nigdzie w annałach historii. To postać agentki polskiego wywiadu o nazwisku Chłopicka. Ona wciela się w osobę, która strzeże premiera Witosa, jest jego asystentką i ochroniarzem. Ta postać dała wyrazistości komiksowi. Są wątki jak z filmu sensacyjnego, próby zamachu na Witosa" - zdradza w rozmowie z Radiem Kraków Janusz Skicki.

Za scenariusz komiksu odpowiada Maciej Jasiński, a rysunki stworzył Jacek Michalski. Komiks dostępny jest już w sprzedaży. Można go kupić między innymi w oddziałach tarnowskiego Muzeum Okręgowego, ale także w księgarniach internetowych. Wydany został przez Instytut Pamięci Narodowej.