Kobiety w 1942 roku pracowały nad projektem "badań nad typowymi cechami Żydów ze wschodu " - w marcu 1942 roku sfotografowały w tym celu ponad sto żydowskich rodzin mieszkających w tarnowskim getcie.


"Dwie nazistowskie badaczki, które przyjechały tutaj z Wiednia po to, żeby udowodnić różnice rasowe, które dotyczą Żydów. Ta wystawa jest bardzo przejmująca. Możemy mieć wgląd w te badania, ale także możemy zobaczyć, jak wyglądała sytuacja związana z życiem Żydów w Tarnowie. Została przygotowana przez dwie instytucje - Topografie Terroru w Berlinie i Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, które posiada w swojej kolekcji to archiwum i te zdjęcia" - mówi Ewa Łączyńska - wiceszefowa tarnowskiego BWA.


Prace nad odnalezionymi w Wiedniu zdjęciami tarnowskich Żydów trwały wiele lat - udało się prześledzić ich losy - odkryto, że w ramach prowadzonych badań sfotografowano w Tarnowie 565 osób, spośród nich tylko 26 osób ocalało z Holokaustu. Wystawa wzbogacona jest o biografie i rodzinne zdjęcia badanych a także wspomnienia ich bliskich. Zawiera także archiwalne zdjęcia Tarnowa. Wystawa prezentowana będzie w tarnowskim BWA  do września. Wernisaż dziś o 18.00. Wstęp jest wolny.