W rekordowym 2014 roku tarnowianie oddali na budżet obywatelski 34 tysiące głosów. W 2015 - 15 tysięcy. Tym razem swoje głosy oddało zaledwie 6 185 osób.

Prezydent Roman Ciepiela przekonuje jednak, że nie można porównywać frekwencji do poprzednich lat, bo zmieniał się regulamin. W 2015 roku wyłączono z głosowania projekty związane z remontami szkół czy przedszkoli, które biły rekordy popularności, ale sposób zbierania głosów np. przez uczniów budził kontrowersje. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zrezygnowano z kolei z podziału na projekty osiedlowe.

Zdaniem niektórych mieszkańców spadek frekwencji jest tak duży ze względu na przeniesienie głosowania do internetu. Prezydent przywołuje jednak za przykład zwycięzcę tegorocznej edycji, czyli projekt dalszego wsparcia Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnych, na który zagłosowało 968 osób. "Jak widać to nie problem natury dostępowej. Problem jest być może w mentalności. Nie wszyscy chcieli głosować przez internet. Akurat seniorzy pokazali, że można. Myślę, że era internetu już trwa i nie widzę żadnego problemu z dostępnością. Dziś jest to bliższe obywatelom".

Roman Ciepiela dodaje, że miasto przygotowało kilkadziesiąt miejsc, w których osoby, które nie mają dostępu do internetu, albo mają kłopot z obsługą komputera, mogły liczyć na pomoc w głosowaniu.

Nie brakuje jednak opinii, że mieszkańcy nie głosowali tak licznie, bo są zniechęceni i niezadowoleni z realizacji projektów wybranych w poprzednich edycjach tarnowskiego budżetu obywatelskiego. Daniela Motak z wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Tarnowa przyznaje, że frekwencja jest  sygnałem, żeby pewne rzeczy przed przyszłoroczną edycją przemyśleć. "Można jeszcze mocniej promować głosowanie. Można wprowadzić więcej ułatwień. Żadne rozstrzygnięcie na przyszłość nie jest wykluczone".

W tegorocznej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego do podziału były 2 miliony złotych. Przed rokiem było to 3,5 miliona złotych. Zmniejszenie środków prezydent tłumaczył rezygnacją z głosowania na projekty osiedlowe. Roman Ciepiela przekonywał też, że rady osiedla dostały w tym roku do podziału o ponad 2 miliony złotych więcej. Chociaż kiedy o tym decydowano, nie informowano, że odbędzie się to kosztem budżetu obywatelskiego. Nie wszystkie rady stosują się też do apelu prezydenta, aby bezpośredni wpływ na podział pieniędzy mieli też mieszkańcy ich osiedli.

 

Wyniki 5. edycji budżetu obywatelskiego w Tarnowie:

1. Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej 2017, 400 tysięcy złotych, liczba głosów: 968
2. Park Sanguszków - Jeszcze piękniej!, 500 tysięcy złotych, liczba głosów: 558
3. Kontynuacja I etapu budowy Parku Westerplatte, 400 tysięcy złotych, liczba głosów: 552
4. Kompleksowy remont centrum rehabilitacji dla dzieci, 200 tysięcy złotych, liczba głosów: 526
5. Zespół ogólnomiejskich infrastrukturalnych inwestycji Strusińsich, 262 tysiące złotych, liczba głosów: 464
6. Rozbudowa "Strefy Aktywności Tarnowian" w Tarnowie - Mościcach, 250 tysięcy złotych, liczba głosów: 399

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)