Ktoś trafił na ten film, rozpoznał oskarżonego i zawiadomił o tym zdarzeniu organy ścigania. Oskarżony, który miał wtedy 19-latek, dobrowolnie poddał się karze. Sąd wymierzył oskarżonemu karę za znęcanie się nad kotem - 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na dwa lata próby
- podkreśla rzeczniczka Sądu Okręgowego w Tarnowie Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel.
Sąd podał wyrok do publicznej wiadomości wywieszając go na tablicy ogłoszeń Sądu Rejonowego w Bochni na miesiąc; zakazał mężczyźnie posiadania zwierząt przez 3 lata. Oskar B. musi dodatkowo zapłacić 2 tysiące złotych na rzecz Stowarzyszenia "Bochnianie Bezdomniakom".
Jak dodaje rzeczniczka Małgorzata Stanisławczyk-Karpiel, w ostatnich latach do sądów trafia coraz więcej spraw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami. "Aktów oskarżenia wynikających z łamania ustawy o ochronie zwierząt, wpływa do sądu więcej niż, na przykład, w latach 2015-2020; to zauważalny trend. Z jednej strony jest większa wrażliwość, a z drugiej - tendencja do publikowania zdjęć i filmów właśnie w mediach społecznościowych. Osoby, którym nie jest objęty los czworonogów, po prostu zawiadamiają o tym organy ścigania".
Od 2019 roku do 24 maja 2024 roku tylko do Sądu Rejonowego w Tarnowie wpłynęło 30 spraw z ustawy o ochronie zwierząt, 29 z nich już się zakończyło. W dwóch postępowaniach wymierzono kary pozbawienia wolności, w sześciu zamieniono je na wyrok w  zawieszeniu. Sąd Rejonowy w Tarnowie, który rozpatrywał te 29 spraw, w 20 orzekł zakaz posiadania psa, w dziewięciu przypadkach odebrano zwierzęta właścicielom. Cztery warunkowo umorzono.