Ekrany dotykowe

Choć nie jest zaskoczeniem, że są one pełne zarazków - w końcu to ekrany "dotykowe" - jedno z badań wykazało obecność na nich niepokojących rodzajów zarazków. Testy przeprowadzone na ekranach w ośmiu restauracjach typu fast-food wykazały obecność bakterii kałowych, które powodują infekcje, jakich można nabawić się w szpitalu (Enterococcus faecalis), a także gronkowca, który może spowodować zatrucie krwi. Lepiej poradzić sobie z kolejką i zamówić przy ladzie.

Suszarki do rąk

Za każdym razem, gdy spuszczasz wodę, w łazienkowe powietrze wylatuje strumień kropel wypełnionych bakteriami. Nowe badania wskazują, że roznoszą one zarazki z każdym podmuchem powietrza. Najbezpieczniejsze mogą być staromodne ręczniki papierowe esomed.pl

Siłownie

Jeśli Twoja siłownia oferuje możliwość czyszczenia sprzętu przed użyciem, zrób to. Nawet jeśli chodzisz tam, żeby się zdrowo odżywiać, to miejsce to jest domem dla wielu zarazków. Bakterie przechodzą z naszej skóry na wszystko, czego dotykamy. Jedno z badań wykazało, że uchwyty ciężarków i maszyn eliptycznych były domem dla gatunków powszechnie występujących w toaletach.

Menu restauracji

W niektórych z nich znajduje się 100 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Mimo że dotyka ich mnóstwo ludzi, większość z nich jest wycierana tylko raz dziennie, jeśli w ogóle, i to zazwyczaj brudną szmatą. Nie myj rąk, zanim usiądziesz. Zamiast tego wyszoruj je po złożeniu zamówienia. I nigdy nie kładź sztućców na wierzchu menu.

Fontanny wodne

Zastanów się dwa razy, zanim weźmiesz łyk wody w szkole swojego dziecka. Ta wylewka może być brudniejsza niż łazienka! To dlatego, że łazienki są regularnie czyszczone. Czy widziałeś kiedyś, żeby ktoś czyścił fontannę? Zamiast tego noś ze sobą butelkę z wodą.

Dozowniki do mydła

Te pompki z mydłem są pożywką dla bakterii. Pomyśl o tym: Od kabiny do zlewu - nie wiadomo, co mogą zebrać twoje ręce. Szoruj je przez co najmniej 20 sekund lub miej przy sobie środek do dezynfekcji rąk. Zanim sięgniesz po klamkę, pomyśl, jak wiele osób nie myje się po skorzystaniu z toalety.

Wózki na zakupy

W sklepie możesz wziąć o wiele więcej niż tylko bochenek chleba. Na rączce Twojego wózka może znajdować się 11 milionów mikroorganizmów, w tym kilka pochodzących z surowego mięsa. Pomyśl też o wszystkich brudnych pieluchach na tym siedzeniu - tym samym, na którym kładziesz swoje produkty. Wiele sklepów oferuje obecnie chusteczki antybakteryjne. Używaj ich.

Bankomaty

Wirus grypy może żyć na banknocie przez 17 dni! Ale nikt nie używa rękawiczek ani chusteczek do obsługi pieniędzy. Jeśli chodzi o bankomaty, to firmy mają nadzieję na wprowadzenie ekranów dotykowych ze szkłem antybakteryjnym, które będzie przeciwdziałać przeziębieniu i grypie. Na razie jednak najlepszą obroną jest naciskanie przycisków długopisem.