Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Za szóstym razem się uda? Wieczorem znów zbierze się małopolski Sejmik, żeby wybrać marszałka

  • Radio Kraków
  • date_range Czwartek, 2024.07.04 06:35 ( Edytowany Czwartek, 2024.07.04 11:08 )
Wieczorem na kolejną nadzwyczajną sesję zbiera się sejmik województwa małopolskiego. Radni podejmą szóstą próbę wyboru marszałka województwa. To jedyny taki przypadek w kraju, a radni muszą się spieszyć. Władze samorządowe muszą być wybrane do 9 lipca. W przeciwnym razie Małopolanie raz jeszcze udadzą się do urn.

fot: Patryk Kubiak

W sejmiku województwa małopolskiego samodzielną większość ma Prawo i Sprawiedliwość. W 39-osobowym składzie ma 21 radnych, Koalicja Obywatelska - 12, a Trzecia Droga - 6 .

Od początku tej kadencji, centralne władze PiS forsowały na stanowisko marszałka byłego wojewodę małopolskiego, obecnego posła Łukasza Kmitę. Radny nie otrzymał jednak wymaganego poparcia w żadnym z pięciu głosowań. Ostatnia nieudana próba odbyła się we wtorek, kiedy Kmita uzyskał 13 głosów "za". Stało się tak mimo apeli posłów PiS z Małopolski. Po raz pierwszy kandydatura Kmity przepadła na początku maja - był wówczas jedynym kandydatem na marszałka - uzyskując 13 głosów poparcia.

W zeszłym tygodniu Łukasz Kmita listownie wezwał przewodniczącego sejmiku Jana Dudę do niezwoływania sesji aż do 10 lipca. Niewybranie władz województwa do 9 lipca oznacza konieczność rozpisania wcześniejszych wyborów. Jan Duda odrzucił wniosek posła i zwołał kolejną nadzwyczajną sesję. W razie potrzeby obrady mogą być zwołane również w piątek, sobotę i w poniedziałek.

Małopolska bez marszałka

Według nieoficjalnych informacji na kandydata rekomendowanego przez władze PiS nie chcą głosować radni skupieni wokół obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej Beaty Szydło i Andrzeja Adamczyka. Podczas ostatniej sesji kandydat próbował załagodzić ten konflikt, proponując Kozłowskiego do nowego zarządu województwa jako I wicemarszałka. Wśród proponowanych przez Kmitę członków nowego zarządu województwa nie było przedstawiciela Suwerennej Polski, która ma w sejmiku dwoje radnych, mimo że umowa koalicyjna przewiduje takie stanowisko dla przedstawiciela tej partii.

Po pierwszym głosowaniu w maju prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany przez dziennikarzy o sytuację PiS w Małopolsce, powiedział: "No, bunt jak bunt, to jest kwestia pewnych różnic zdań". Zapytany, czy poseł Kmita nie podoba się lokalnym działaczom, odparł: "Czasem nowi ludzie, tacy, którzy cokolwiek, no, powiedzmy sobie, z wyższej półki w sensie intelektualnym, niektórym się nie podobają". Dodał, że jest to przykre i będzie z tym walczyć.

Po kolejnym czerwcowym głosowaniu, kiedy Kmita znów nie uzyskał wymaganej większości głosów, rzecznik PiS Rafał Bochenek skomentował w rozmowie z PAP, że nie można "tych spraw pozostawić bez odpowiedzi".

"Dlatego wobec osób, które zachowały się nieuczciwie względem większości radnych PiS, a przede wszystkim wyborców, będą wyciągnięte konsekwencje na poziomie kierownictwa partii" – oświadczył. Dodał, że dalsze losy Małopolski "zależą od niektórych osób pełniących funkcje w małopolskim sejmiku".

W piątek Bochenek poinformował, że decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dyrektor kancelarii sejmiku Michał Ciechowski został zawieszony w prawach członka PiS i zostaną podjęte kroki w celu jego usunięcia z partii.

"Zgodnie z decyzją kierownictwa partii, w głosowaniach, w poniedziałek, obowiązuje dyscyplina dotycząca wyboru składu zarządu województwa małopolskiego rekomendowanego przez kierownictwo PiS" – oświadczył rzecznik PiS.

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS. Ostatnio bez powodzenia kandydował w wyborach samorządowych na prezydenta Krakowa.

Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Polska Agencja Prasowa

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię