W związku z intensywnymi opadami śniegu małopolscy strażacy w ciągu minionej doby odnotowali 74 interwencje, najwięcej w powiatach: nowotarskim, krakowskim i nowosądeckim. Interwencje dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i gałęzi oraz nisko wiszących przewodów elektrycznych. W Zakopanem pod naporem śniegu zawalił się blaszany garaż.

Bardzo trudne warunki w Tatach i Gorcach

W Tatrach bez zmian - wciąż bardzo trudne warunki - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Na szlakach leży gruba warstwa śniegu, wieje silny wiatr, jest czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Od wczoraj obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia w Tatry. Jak mówi dyżurny ratownik TOPR, turyści raczej stosują się do zakazu.

Ekstremalne warunki i Tatrach i Gorcach. W nocy grupa turystów utknęła na szlaku z Koninek na Turbacz

Niedziela, 2023.02.05

Po słowackiej stronie Tatr - wichura w Niżnych Tatrach. Na górze Chopok wczoraj wiatr wiał z prędkością ponad stu dwudziestu km na godzinę - podały słowackie służby meteorologiczne. Orkan i opady śniegu ograniczały widoczność prawie do zera. Na autostradzie D1, która prowadzi wzdłuż Tatr, zderzyło się w sobotę  30 samochodów - droga została zamknięta w okolicy Popradu.

Osiem akcji GOPR w Beskidach od początku weekendu. Trwa akcja w rejonie Babiej Góry

Niedziela, 2023.02.05


Śnieg i wiatr zmusiły słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe do zamknięcia stacji narciarskich w Niżnych i Wysokich Tatrach oraz w Małej i Wielkiej Fatrze.

GDDKiA: wszystkie drogi krajowe przejezdne; w niektórych regionach błoto pośniegowe

Drogi są przejezdne, ale może być ślisko

Niedziela, 2023.02.05

W niedzielny poranek wszystkie drogi krajowe są przejezdne - informuje GDDKiA. Na niektórych drogach utrzymuje się błoto pośniegowe, a w dużej części kraju nadal występują opady śniegu. Drogowcy apelują do kierowców o ostrożną jazdę.

Jak przekazała w sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na sieci dróg krajowych pracuje 866 pojazdów do zimowego utrzymania.

Służby informują przy tym, że błoto pośniegowe utrzymuje się nadal na drogach: S51 odc. Olsztynek – Tomaszkowo, dk 47 odc. Rabka-Zdrój – Zakopane, dk 49 odc. Nowy Targ – gr. państwa, dk 7 odc. Rabka-Zdrój – Chyżne, dk 87 odc. Nowy Sącz – gr. państwa, dk 91 odc. odc. Radomsko – Piotrków Tryb. dk 92 odc. Konin – Poznań.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, w północno-zachodniej połowie kraju możliwe przejściowe rozpogodzenia. Miejscami, głównie na południu, przelotne opady śniegu. W Bieszczadach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od -5 st. C na południu, około -2 st. C w centrum, do 1 st. C na północnym zachodzie i nad morzem; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie -7 st. C. Na zachodzie wiatr słaby, zmienny przechodzący w południowy i południowo-wschodni. Na pozostałym obszarze wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny. Na południowym wschodzie możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.