Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

52. Góralski Karnawał. Wydanie specjalne Przed Horyzontem

Na horyzoncie Tatry – ciche, spokojne i zaśnieżone… Tymczasem w Bukowinie Tatrzańskiej już prawie wiosna. 52. Góralski Karnawał rozgrzewa dodatkowo śpiewem i tańcem. W programie festiwalu są m.in. popisy par tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego i Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

Fot. Piotr Korczak

Na początek parada

Przejazdem zaprzęgów rozpoczął się 52. Góralski Karnawał. Wzięli w nim udział reprezentanci zespołów regionalnych i grup kolędniczych z całej Polski. Barwnemu korowodowi od kościoła do ronda Klin przyglądali się turyści wypoczywający pod Tatrami.

W Bukowinie to tylko owies i kultura”

Jak obchodzono karnawał przed Góralskim Karnawałem? Czemu Józef Koszarek nie spodziewał się 116 sań na pierwszym festiwalu? Rozmawiamy z Bartłomiejem Koszarkiem, dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury – Domu Ludowego.

Bartłomiej Koszarek

Fot. Piotr Korczak

Kolędnicy z całej Polski

W Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie bierze udział kilkadziesiąt zespołów. Prezentujący swoje umiejętności na deskach Domu Ludowego nazywani są „ekstraklasą”. Od kolędowania z turoniem, poprzez „Herody” aż po dziwne postaci, owinięte słomą – rozmaitość grup spacerujących zimą po dawnych wsiach była spora. Z dobrymi życzeniami chodziły także droby z Kobylanki. O ich wizytach (często zakończonych sprzątaniem) opowiada Maria Knapik – kierowniczka zespołu Polanie oraz Jerzy Knapik i Józef Gembarowski.

Trudna praca jurorki

W naszym mobilnym studiu gościła Dorota Majerczyk – jurorka, etnolożka i etnomuzykolożka. Mówiła o tym, co jury bierze pod uwagę przy ocenie kolejnych prezentacji, a także o swoich pasjach. Choćby o rodzinnym muzykowaniu na dudach.

Dorota Majerczyk

Fot. Piotr Korczak

Ślebodni duchym. Pnioki, krzoki, ptoki”

Festiwalowi towarzyszyła premiera albumu Roberta Krawczyka i Grzegorza Kapli. „Ślebodni duchym. Pnioki, krzoki, ptoki” to portrety ludzi 50. Góralskiego Karnawału.

Kapela Jaśka Kubika

Górale pienińscy, za sprawą charyzmatycznego Jana Kubika, skupili na sobie uwagę w pierwszym dniu festiwalu. Głośno było o Trzech Koronach, Sokolicy i Dunajcu, przecinającym góry otaczające Krościenko.

Kapela Jaśka Kubika

Kiedy tańczyć? Koniecznie w czasie karnawału

Taniec góralski, według Tomasza Nowaka – antropologa tańca, to rytuał tworzący niesamowitą energię między dwojgiem ludzi. W tańcu dokładnie widać, kto z kim pozostaje w jakiej relacji. A jaką perspektywę ma Janina Wacław, konferansjerka karnawału i kierowniczka zespołów regionalnych?

Janina Wacław i Tomasz Nowak

Fot. Piotr Korczak

Jubileusz Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka

Bukowiański zespół tworzą pasjonaci teatru. Z literackiego na góralski przekładają klasykę. W ich repertuarze znajdziemy „Chorego z urojenia” czy „Skąpca” Moliera. O jubileuszu stulecia opowiedzieli Anna Kossek, Zofia Budz oraz Andrzej Pietras.

Fot. Piotr Korczak

Fot. Piotr Korczak

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię