Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Akademia Cracovii stworzyła wyjątkową drużynę. Kim są Pasiaste Motyle?

W Akademii Cracovii ruszył projekt, mający na celu integrację i wyrównywanie szans społecznych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Pasiaste Motyle to drużyna dzieciaków, które chcą się rozwijać i spełniać swoje marzenia poprzez aktywne spędzanie czasu. Gośćmi audycji Przed hejnałem byli Paulina Wszołek, trenerka Pasiastych Motyli i studentka terapii zajęciowej pod kątem kompetencji do pracy z osobami niepełnosprawnymi na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Jakub Popielarz, dyrektor Akademii Cracovii.

Fot. Akademia Cracovii

Dlaczego Pasiaste Motyle?

Motyl jest symbolem osób z niepełnosprawnością. Pan Kuba stwierdził, że jest to dodawanie skrzydeł dzieciom, które mogą mieć mniej możliwości w społeczeństwie poprzez różne wykluczenia.

Czy był to Pana pomysł, żeby w ramach Akademii Cracovii dać szansę dzieciakom z niepełnosprawnością?

Tak, to była moja inicjatywa zaakceptowana przez zarząd klubu. W poprzednim miejscu pracy prowadziłem podobny projekt i też byłem jego czynnym trenerem, więc miałem kontakt z dziećmi z niepełnosprawnościami i ich rodzicami. Zależało mi, by podobne działania wprowadzić do Akademii Cracovii. Klub wychodzi z tego założenia, że chce być nie tylko tą przestrzenią do mistrzostw, do rywalizacji, do emocji, ale też, abyśmy byli przestrzenią społeczną. Jestem bardzo zadowolony, że projekt wszedł w życie i Paulina go w tak genialny sposób realizuje.

O co chodzi w trenowaniu Pasiastych Motyli?

Skupiamy się głównie na integracji, łączeniu środowisk, dawaniu możliwości. Dzieci mogą szkolić umiejętności piłkarskie i motoryczne. Na ten moment jest u nas 8 dzieciaków w przedziale wiekowym od 3 do 12 lat. Nie mamy limitu miejsc i zachęcamy, żeby każdy, kto chce do nas dołączyć, przyszedł. W przypadku zbyt dużej liczby dzieciaków będziemy rozdzielać dzieci na różne grupy wiekowe lub pod względem funkcjonalnym, żeby czuły się komfortowo i bezpiecznie. Trenują u nas głównie dzieci z zespołem Downa i ze spektrum autyzmu. Są oni bardzo aktywni, otwarci na wszystkie aktywności i radośni.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię