Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Nie mam konkretnych mistrzów wyznaje Paweł Kotowicz

Malarz, grafik, rysownik, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu i Wydziału Grafiki krakowskiej ASP Paweł Kotowicz był gościem Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury 27 maja

P.Kotowicz "Motyw polski" 2002

Jolanta Drużyńska rozmawia z Pawłem Kotowiczem

Paweł Kotowicz urodził się w 1968 roku w Chrzanowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w Pracowni Miedziorytu w 1994 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagradzany na Ogólnopolskim Biennale Pasteli, Triennale z Martwą Naturą oraz Laurem dla Młodych i Złotym Sygnetem „Adiunge optimorum". Autor 38 wystaw indywidualnych. Członek Grupy 4 Pejzaże.

Grupę 4 Pejzaże założyli w lipcu 2012 roku Andrzej Kacperek, Paweł Kotowicz, Jan Wołek i Aleksander Żywiecki. Grupa skupia malarzy o podobnych założeniach artystycznych i charakterze twórczości, osadzonej w nurcie realistycznego malarstwa pejzażowego. Celem jest zaistnienie w szerszej przestrzeni artystycznej i zaznaczenie obecności tradycyjnego nurtu malarstwa pejzażowego, jako formy wypowiedzi równoprawnej ze współczesnymi tendencjami w sztuce
  Na przełomie maja i czerwca Grupa 4 Pejzaże  pokazała swoje prace na wystawie w galerii sztuki współczesnej w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach.

 

Zofia Weiss w : „Artysta wymykający się teraźniejszości. Słowo o Pawle Kotowiczu” 

„...Paweł Kotowicz opiera całe swe dzieło malarskie, na studiowaniu natury. Jego technika i paleta, poszukując formy ostatecznej, ulegają nieustannie lekkim przekształceniom, ale nie zmieniają celu .Mówią o zauroczeniu malarza napotkanym motywem, służą, aby go zapisać i jego przemijalność zamienić w trwanie. 
Wczesne martwe natury Kotowicza, tak jak i pejzaże zapowiadają jego dojrzałą twórczość. Jest konsekwentny i wierny wyznaczonym sobie na początku priorytetom, nie burzy i zbytnio nie eksperymentuje, gdyż negacja jest obca jego postawie jako artysty. Nie ma u niego krzyku, dramatu i nie ma buntu. Otaczająca go rzeczywistość przekłada się  w jego sztuce na pełną afirmację świata, nasyconą statecznym pięknem...”

Paweł Kotowicz na wystawie "Inspirowane Jarockim"
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię