Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Unikatowe badania nad świadomością

Dr Urszula Górska, związana z Wydziałem Fizyki oraz Instytutem Psychologii na Uniwersytetem Jagiellońskim, prowadzi badania nad świadomością na Uniwersytecie Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych. To innowacyjne, unikatowe badania, które mogą zrewolucjonizować podejście do określania stanów klinicznych u pacjentów po udarach, w śpiączce czy z epilepsją.

fot.pixabay

Utrata świadomości jest charakterystycznym objawem wielu napadów padaczkowych. Klinicznie, jak i we wcześniejszych badaniach, była ona wiązana z utratą zdolności do reagowania na bodźce, a więc utratą responsywności. Podobnie jak w przypadku pacjentów, którzy po ciężkich urazach mózgu i śpiączce, nie są w stanie reagować na bodźce, podczas gdy pozostają świadomi.
Badania prowadzone w Laboratorium Snu i Świadomości na Uniwersytecie Wisconsin-Madison pod kierownictwej prof. Gulio Tononiego oraz dr Melanie Boly prowadzi dr Urszula Górska. Ich celem jest próba opisu aktywności mózgu u pacjentów, którzy podczas ataku epilepsji są równocześnie świadomi i nieresponsywni, a w konsekwencji odróżnienie tych dwóch procesów - świadomego doświadczania i responsywności. Dr Górska pracuje  także nad opisaniem różnic i podobieństw w pracy mózgu podczas utraty świadomości w epilepsji oraz podczas snu, wykorzystując do tego elektrokortykografię.

"Cogitate" to międzynarodowe przedsięwzięcie, finansowane prze Fundację Templeton, które ma na celu skonfrontowanie i weryfikację głównych hipotez dwóch, dominujących obecnie teorii świadomości: Teorii Globalnej Neuronalnej Przestrzeni Roboczej ( Global Neuronal Workspace Theory) prof. Dehaene oraz Teorii Zintegrowanej Informacji ( Integrated Information Theory) prof. Tononiego. Sześć niezależnych laboratoriów na świecie przeprowadza te same eksperymenty, wykorzystując różnego rodzaju techniki neuroobrazowania :fMRI - funkcjonalny rezonans magnetyczny, MEG - magnetoencefalografię razem z EEG, elektroencefalografię oraz ECoG - elektrokortykografię.

Po zebraniu danych z większej niż zazwyczaj  grupy  badanych, dane dzielone są na dwie części. Druga analizowana będzie całkowicie automatycznie, a po zakończeniu projektu - czyli już za półtora roku - wszystkie dane i analizy będą publicznie dostępne. To nowatorskie przedsięwzięcie przyspieszy  zrozumienie fenomenu świadomości. Jest ono pierwszym, ale zdecydowanie nie ostatnim tego rodzaju badaniem.

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię