Gościem Jacka Bańki był profesor Andrzej Klimek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Sportowcy związani z AWF na IO w Paryżu

Ilu sportowców związanych z AWF zobaczymy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu?

Wysłaliśmy sześć osób związanych z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz klubem sportowym AZS AWF Kraków. Są to Renata Knapik – Miazga, znana szpadzistka, która wystąpi indywidualnie i drużynowo, zawodniczka klubu sportowego AZS Kraków i nasza studentka. Aleksandra Jarecka jest również szpadzistką i zawodniczką klubu sportowego AZS AWF Kraków. Z kolei Katarzyna Wełna jest wioślarką, która wystartuje w dwójce podwójnej, jest zarówno naszą studentką jak i zawodniczką klubu sportowego AZS Kraków. Natomiast w Igrzyskach Paraolimpijskich wystąpią: Anna Trener Wierciak w lekkiej atletyce, konkretnie w skoku w dal, zawodniczka naszego klubu sportowego AZS AWF, Monika Kuklawka, kajakarka, nasza studentka i Maksym Chudzicki, tenisista stołowy, również student naszej uczelni.

W Olimpijskiej Reprezentacji Polski w Paryżu przeważają kobiety

Ilu olimpijczyków w historii uczelni wykształciła AWF?

Ciężko to policzyć. Tych osób jest bardzo dużo, to zarówno zawodnicy, jak i trenerzy, członkowie ekip, ale też psychologowie, specjaliści medycyny sportowej. Sięgając niedaleko wstecz, do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku - mieliśmy siedmioosobową reprezentację. Maria Springwald w wioślarstwie w czwórce podwójnej zdobyła srebrny medal, Renata Knapik Miazga i Aleksandra Jarecka zajęły szóste miejsce w szermierce drużynowo, więc to był też bardzo dobry start. Natomiast cztery lata wcześniej w Rio de Janeiro Maria Springwald zdobyła brązowy medal w wioślarstwie czwórce podwójnej. W paraolimpijskich igrzyskach Anna Trener Wierciak w lekkiej atletyce w skoku w dal zdobyła brązowy medal. Można więc powiedzieć, że na każdych igrzyskach olimpijskich startują nasi zawodnicy i zdobywają medale.

Inwestycje w infrastrukturę i plany rozbudowy krakowskich uczelni a tendencje demograficzne

Igrzyska olimpijskie to marzenie studentów Akademii Wychowania Fizycznego?

Nie tylko studentów Akademii Wychowania Fizycznego. Każdy sportowiec chyba marzy o występie na igrzyskach olimpijskich, nawet gdyby nie wiązało się to ze zdobyciem medalu.

Z jakimi planami najczęściej rozpoczynają studia w Akademii Wychowania Fizycznego młodzi ludzie?

W naszej uczelni tylko kilka kierunków związanych jest ze sportem. Nasi studenci chcą się rozwijać w kierunku kultury fizycznej, w kierunku sportu. Studenci - sportowcach chcą startować w najważniejszych zawodach, a my staramy się im ułatwiać połączenie studiowania z karierą sportową. Chciałbym wspomnieć o projekcie, który powstał przy współudziale Akademickiego Związku Sportowego i Ministerstwa Sportu pod nazwą Narodowa Reprezentacja Akademicka. To projekt program zapoczątkowany w 2019 roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego), który polega na wsparciu procesu kształcenia studentów sportowców i umożliwienie im połączenia kariery sportowej z nauką. Wsparcie finansowe jest skierowane do uczelni, w której studiują uprawnieni do udziału w projekcie zawodnicy z najwyższej półki sportowej. Środki te mogą być przeznaczone przez uczelnię na organizację indywidualnego toku studiów. Z tego programu w naszej uczelni skorzystało w tym roku 52 sportowców.

Co każdego roku pokazuje rekrutacja? Młodzi ludzie częściej chcą studiować na kierunkach sportowych?

Kształcimy nad na trzech wydziałach – mamy Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu - ten wydział jest związany głównie ze sportem z aktywnością fizyczną, z wychowaniem fizycznym, kształceniem nauczycieli sportowców trenerów. Drugi wydział to wydział Turystyki i Rekreacji, który kształci w kierunkach, który związanych z turystyką i zarządzaniem w turystyce, management w organizacjach czasu wolnego, turystyka zdrowotna, turystyka przygodowa. Trzeci to wydział rehabilitacji ruchowej, gdzie kształcimy na kierunkach – fizjoterapia, terapia zajęciowa i kosmetologia, jest najbardziej oblegany. Liczba kandydatów w lipcu wyniosła dokładnie 4 070 osób, a jeszcze będziemy mieć dodatkową rekrutację. Liczba miejsc na uczelni wynosi 1795, więc prawie 2,5 kandydata na jedno miejsce. Wśród najbardziej obleganych kierunków na wydziale rehabilitacji ruchowej jest fizjoterapia. Na jednolite studia magisterskie mamy prawie ośmiu kandydatów na jedno miejsce. Na wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu na kierunek trener zdrowia i sprawności fizycznej jest ponad pięciu kandydatów na jedno miejsce. Na kosmetologię z kolei ponad cztery kandydatki.

"Na naszych zajęciach uczniowie nie dostają ocen". Jak działa najstarszy uniwersytet dziecięcy w Polsce?

Czy zmienia się oferta i program studiów sportowych?

Staramy się dostosowywać ofertę do aktualnych potrzeb. Na bieżąco zmieniamy programy studiów, dołączamy nowe dyscypliny sportu, zwiększamy liczbę kierunków i zmieniamy ich programy tak, aby były jak najkorzystniejsze i przyjazne naszym kandydatom i studentom.

Kampus AWF w Krakowie jest nowoczesny także dzięki Igrzyskom Europejskim

Nie tak dawno Małopolska organizowała Igrzyska Europejskie, największym beneficjentem była Akademia Wychowania Fizycznego. Jak dzisiaj pracują te inwestycje?

Porównując roczny budżet do dotacji, które otrzymaliśmy, to rzeczywiście byliśmy największym beneficjentem. Pozyskaliśmy ponad 44 mln złotych na mmm remont naszych obiektów. Wyremontowaliśmy całkowicie halę gier sportowych i stadion lekkoatletyczny, została wymieniona zarówno bieżnia jak i trybuny. Z Ministerstwa Edukacji i Nauki pozyskaliśmy środki na remont trzeciego domu studenckiego i teraz mamy trzy odnowione domy studenckie, które mogą pomieścić ponad 900 studentów. Nasz kampus jest naprawdę przepiękny, nowoczesny, przyjazny studentom, przyjazny sportowcom.

W Krakowie powstanie Centrum Przygotowań Olimpijskich we wspinaczce sportowej?

Jakiej infrastruktury sportowej potrzebuje jeszcze AWF?

Są szeroko zakrojone plany budowania na terenie naszego kampusu Centrum Przygotowań Olimpijskich we wspinaczce sportowej. Mamy szanse medalowe jeśli chodzi o tę dyscyplinę. Polski Związek Alpinizmu zgłosił się do naszej uczelni, wiedząc, że mamy możliwość stworzenia Centrum Przygotowań Olimpijskich na terenie naszego kampusu. Widziałem już wizualizację tych obiektów, ścianki wspinaczkowe na najwyższym, światowym poziomie. Będziemy występować do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie tej inwestycji, bo to jest to jest koszt około 40 milionów złotych, na taki wydatek uczelni nie stać. To jest najważniejszy plan związany ze sportem wyczynowym. Jeżeli będziemy mieć pozytywną opinię ministerstwa, to będziemy tę inwestycję realizować.

Trenuj psychikę tak jak ciało!

Kiedy centrum mogłoby stanąć? To nie jest chyba skomplikowane infrastrukturalnie?

To się tak wydaje. To jest to jest zarówno hala sportowa, jak i zewnętrzne ścianki. To będzie obiekt wielkogabarytowy, tam jest hala sportowa ze ściankami wspinaczkowymi, całe zaplecze szatniowe, gastronomiczne, salki wykładowe. Wystąpimy do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie i jeżeli je otrzymamy, to być może w przyszłym roku można by wystartować z budową.

Czy to oznacza, że wspinaczka sportowa będzie tą dyscypliną, która będzie wywoływać pana największe zainteresowanie w Paryżu?

Jest to ciekawa dyscyplina, dobrze się ją ogląda. To niesamowite, jak można z taką prędkością wspinać się po ściance. Niemniej jednak bardziej na igrzyskach skupiałbym się na lekkiej atletyce. Bardzo chętnie oglądam też siatkówkę. Mamy wspaniałą reprezentację zarówno mężczyzn jak i kobiet, a siatkówka no trzyma w napięciu cały czas. To jest niesamowita gra zespołowa, będę kibicował naszym siatkarzom i siatkarkom podczas igrzysk. Liczę też, że uda mi się obejrzeć nasze szpadzistki. Renata Knapik Miazga i Aleksandra Jarecka mają bardzo duże szanse na medal. Chętnie obejrzę też Igę Świątek. Byłbym rozczarowany gdyby wróciła bez medalu. Warto jeszcze wspomnieć o wioślarstwie, o Katarzynie Wełnie, naszej wioślarce, która też ma szansę na medal.