Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache'" - portret zapomnianej pionierki kina

Bohaterką tej niezwykłej opowieści jest pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy - Alice Guy-Blaché. Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film. Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio. Szacuje się, że Alice Guy-Blaché miała udział – reżyserski, scenariuszowy lub producencki – w blisko tysiącu filmów.

mat. prasowe

W „Bądź sobą…”, którego realizacja zajęła ponad osiem lat, Pamela B. Green opowiada nie tylko o niezwykłym wkładzie swojej bohaterki w rozwój X Muzy, ale też o tym, jak łatwo reżyserka została zepchnięta na boczny tor. Amerykańska dokumentalistka dotarła do niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, wplatając w nie szereg wywiadów z ludźmi filmu. Wśród nich m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster.

 

Pamela B. Green – pochodzi z Nowego Jorku, ale większość swojego życia spędziła w Europie i Izraelu, dzięki czemu biegle włada kilkoma językami. W 2005 roku założyła agencję PIC. Ma duże doświadczenie w projektowaniu graficznym, czego owocem współpraca przy wielu serialach i filmach. Produkowała także teledyski oraz reklamy. Niedawno założyła firmę Legwork Collective, która zajmuje się ułatwianiem w odnajdywaniu i pozyskiwaniu praw do wykorzystywania materiałów archiwalnych w filmach fabularnych, dokumentalnych czy teledyskach. W 2010 roku, jako koproducentka, nominowana była do nagrody Emmy za film „Bhutto”. Jako samodzielna reżyserka zadebiutowała w 2008 roku nagradzanym krótkim metrażem „Compact Only”.

 

Filmografia:

2018 Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy / Be Natural: The Untold History of Alice Guy-Blaché

2008 Compact Only (kr.m.)

 

fot. mat. prasowe Aurora Films

 

mat. prasowe/sp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię