Przed wyjściem w góry konieczne jest dokładne sprawdzanie prognoz pogody. Są specjalne aplikacje, które aktualizują się nawet co kilka minut. Do tego obserwacja zwierząt, które doskonale wyczuwają nadchodzące zmiany.

Jeśli burza zaskoczy nas w górach, trzeba jak najszybciej zejść na dół.  Unikamy łańcuchów, ale też i mokrych lin taternickich. I to jest niemożliwe? Kucamy ustawiając stopy jak najbliżej siebie. Nie siadamy na niczym mokrym.

Skutki zdrowotne porażeń piorunem są bardzo różne - od bezpośredniego porażenia, poparzeń, ale też urazów mechanicznych spowodowanych upadkiem, ale też rażeniem odłamkami skał.

Dr hab. nauk medycznych Sylweriusz Kosiński ,specjalista anestezjologii oraz intensywnej terapii, naczelny lekarz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest gościem Marzeny Florkowskiej.

Brał udział m.in. w najtrudniejszej akcji ratunkowej w 2019 roku, kiedy w wyniku rażenia piorunem na Giewoncie zmarło 5 osób,  a 157 zostało rannych. W akcję ratunkową zaangażowanych było około 180 ratowników, w tym 80 ratowników TOPR.