Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czas okupacji i zniewolenia… w „Polish-Jewish Studies”

Skomplikowane relacje polsko – żydowskie w czasie niemieckiej okupacji i po jej zakończeniu, także powojenne rozliczenia ze sprawcami zbrodni na Żydach - to tematy, które zdominowały najnowszy tom rocznika „Polish-Jewish Studies”, wydawanego przez Instytut Pamięci Narodowej od 2020 roku. Jak Niemcy wikłali polską ludność w politykę antyżydowską i w jakim stopniu Polacy jej ulegali, kim był Willi Haase i za co był sądzony, co było przyczyną pogromów w 1945 roku w Krakowie i w Rzeszowie? O tym w programie RK i IPN "Posłuchaj historii" mówić będą: dr Tomasz Domański z-ca redaktora naczelnego rocznika, pracownik Referatu Badań Historycznych delegatury IPN w Kielcach oraz dr Roman Gieroń, członek redakcji rocznika z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, autorzy artykułów. Program poprowadzi Jolanta Drużyńska. Środa 8 maja g. 21.05.

Wysiedlenie Żydów z getta krakowskiego w 1943 r . Fot. z zasobów IPN

J. Drużyńska rozmawia z T. Domańskim i R. Gieroniem

„Polish-Jewish Studies”,

Badania nad historią Żydów polskich od wielu lat są przedmiotem dociekań badaczy związanych z różnymi ośrodkami naukowymi zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wśród nich znajduje się IPN. Z racji specyfiki tej instytucji prowadzone badania koncentrowały się i koncentrują głównie na problematyce Zagłady lub relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej. W 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął edycję nowego czasopisma naukowego „Polish-Jewish Studies” .Dwujęzyczny (polsko-angielski) rocznik jest poświęcony historii społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w XX w., utrwalaniu pamięci o polskich Żydach oraz skomplikowanym relacjom polsko-żydowskim. z uwzględnieniem wielorakich aspektów i zagadnień obrazujących doświadczenia pozytywne i negatywne obu narodów. W zamierzeniu redaktorów periodyk został przygotowany jako forum wymiany aktualnych ustaleń badawczych w obszarze Jewish Studies przez badaczy z różnych ośrodków naukowych.



„Polish-Jewish Studies” - Tom 4 

Znajdujące się w numerze 4 teksty zostały zamieszczone w trzech działach: Studia, Recenzje/Polemiki oraz Kronika. W pierwszym zamieszczono artykuły będące pokłosiem dwóch konferencji naukowych, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej: „Czas okupacji i zniewolenia. Żydzi i Polacy w obliczu totalitaryzmów 1939–1956” (Warszawa, 6–7 lipca 2021 r.) oraz „Aktion »Reinhardt« i Zagłada polskich Żydów – w kręgu mechanizmów i sprawców” (Warszawa, 9 marca 2022 r.). Tym samym tom zdominowała tematyka okupacyjna oraz powojenne rozliczenia ze sprawcami zbrodni na Żydach.



Cmentarz żydowski w Słomnikach . Fot. Agnieszka Masłowska (IPN)

Cmentarz żydowski w Słomnikach . Fot. Agnieszka Masłowska (IPN)

Tak jak w poprzednich numerach „Polish-Jewish Studies”, niezwykle ważne – z perspektywy "Holocaust Studies" i "Jewish Studies "– rozważania znalazły się w dziale Recenzje/Polemiki, gdzie zamieszczono pięć recenzji. Niektóre z nich to dość obszerne studia, z wnikliwą, szczegółową analizą problematyki poruszanej przez autorów omawianych publikacji. Przedmiotem zainteresowania recenzentów są znane i głośne w ostatnich latach w Polsce i za granicą opracowania dotyczące relacji polsko-żydowskich.



W ostatnim dziale Kronika zamieszczono teksty opisujące działania Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a dotyczące upamiętnienia ofiar Zagłady w związku z przypadającą w 2022 roku 80. rocznicą Aktion „Reinhardt”, cykl promocji i debat wokół książki "Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa"  oraz konferencję „»Warszawo ma....«. 79. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim”.



(Tomasz Domański, Alicja Gontarek, Wstęp, „Polish-Jewish Studies” 2023, t. 4)

Uroczystości upamiętniające społeczność żydowską w 80. rocznicę Aktion Reinhardt w Słomnikach/ Fot. Agnieszka MAsłowska {IPN)

Uroczystości upamiętniające społeczność żydowską w 80. rocznicę Aktion Reinhardt w Słomnikach/ Fot. Agnieszka MAsłowska {IPN)

Tom 4 „Polish-Jewish Studies” jest  dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Wydawnictwa IPN

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/periodyki-ipn/polis/195372,Polish-Jewish-Studies-tom-42023.html

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię