Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czym zajmuje się zespół zadaniowy ds. weryfikacji artystów ulicznych?

Od kilkunastu lat w Krakowie działa specjalny zespół zadaniowy ds. weryfikacji artystów ulicznych jego członkami są między innymi Zbigniew Terlecki dyrektor Ośrodka Kultury Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy oraz Marcin Krawczuk z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. W audycji Przed hejnałem opowiadali Sylwii Paszkowskiej m.in. o tym jak działają i jakie wymogi należy spełnić, by móc prezentować utwory na ulicach Krakowa.

Czy komisja po kilkunastu latach działania się sprawdza?

Z naszego punktu widzenia tak, ponieważ rynek został bardzo uporządkowany. Artyści, którzy prezentują się na terenie Starego Miasta, mają bardzo interesujące propozycje i są do tego odpowiedniego przygotowani. Warto wyjść w ciepły wieczór na Rynek i posłuchać znakomitej muzyki.

Jakie wymogi trzeba spełnić?

Kiedy spływają wnioski, wiemy, że już jest wiosna. Działamy w obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto. Jeśli artysta chciałby zaprezentować swoje dokonania, to powinien uzyskać właśnie opinię od zespołu zadaniowego ds. weryfikacji artystów. Zespół działa na podstawie uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto od 2012 roku. Artysta musi złożyć wniosek formalny, potem przychodzi do nas wyznaczonym terminie i prezentuje fragment swojego programu. Muzycy muszą grać przede wszystkim na instrumentach akustycznych, nie wchodzi w rachubę żadna elektronika, do tego musi być repertuar, który będzie pozwalał przez godzinę prezentować różne utwory. Są to głównie covery muzyki rozrywkowej, klasycznej, czasem są to improwizowane utwory własne. Nie ma tutaj jakichś ograniczeń i założeń.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię