Historię tajemniczej śmierci etruskiego króla autor opowiada dwutorowo. W jednej opowieści poznajemy losy śledztwa prowadzonego w 421 roku p.n.e.  Do zbadania sprawy syn zamordowanego króla angażuje Greka, Leocharesa, przeżywającego trudny okres detektywa amatora. Finansowo propozycja jest nie do odrzucenia, obaj wyruszają więc do Veii, gdzie muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami i niebezpieczeństwami.
Drugi, równoległy plan, to prowadzone w Londynie  w 2015 roku n.e. archeologiczne badania liczących dwa tysiące lat kości. Przy ich analizie na tajemnicze, nowe wątki trafia młoda, polska badaczka Inga Szczęsna. Ślady zbrodni prowadzą ją do Włoch, odkrycie zmienia jej życie.

Za powieść Czytanie z kości Jakub Szamałek został  laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2016.

"Czytanie z kości" to trzecia powieść kryminalna Jakuba Szamałka oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru. Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury przyznało Szamałkowi nagrodę nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu "Czytania z kości", a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść.

Fragmenty książki Jakuba Szamałka Czytanie z kości (Muza), na antenie Radia Kraków od 1 do 5 sierpnia. Czyta Paweł Sanakiewicz.