Projekt GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) zakłada zbadanie ludzkich komórek kostnych oraz macierzystych osadzonych na polimerowym rusztowaniu w warunkach mikrograwitacji. Większość badań na komórkach w kosmosie prowadzonych jest na wyizolowanych hodowlach komórkowych, natomiast rusztowanie ma symulować naturalne środowisko tkanki, dzięki czemu zachowanie komórek może być bardziej zbliżone do tego, jak zachowują się w organizmie.
Aby eksperyment taki mógł zostać przeprowadzony, konieczne jest zbudowanie bioreaktora, który odpowiada za utrzymanie stałej temperatury oraz automatyczną wymianę medium hodowlanego, które zapewnia komórkom potrzebne składniki odżywcze. Zaprojektowany przez zespół bioreaktor mieści się w kostce 10x10x10 cm, waży mniej niż kilogram i jest sterowany za pomocą autorskiej elektroniki działającej w pełni autonomicznie.
Eksperyment ten może pomóc w zrozumieniu zmian, jakie zachodzą w tkance kostnej w kosmosie, wspierać badanie nowych leków dla astronautów, a także przyczynić się do rozwoju medycyny regeneracyjnej.

Projekt GraviTE realizuje Koło Naukowe AGH Space Systems. Został on jednym z trzech najlepszych studenckich przedsięwzięć kosmicznych w konkursie Direction: Space. Ten sukces zapewni możliwość dalszego rozwoju projektu i szansę wysłania go na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Najlepsze projekty zostały wyłonione przez jury złożone ze specjalistów sektora kosmicznego. Ocenie podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także – niezwykle istotne w sektorze kosmicznym – organizacja zespołu i zarządzanie projektem. 

Z Barbara Szaflarską rozmawia Ewa Szkurłat