Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kapsuła, która wwierca się w Ziemię, ponad sto eksponatów w pięciu salach. Cogiteon otwarty dla zwiedzających

Siadasz w kapsule i wwiercasz się w Ziemię, poznajesz warstwy geologiczne - to jedna z mnóstwa atrakcji już dostępnych w Małopolskim Centrum Edukacji Cogiteon. Tuż przed oficjalnym otwarciem, o centrum opowiadał Jackowi Bańce Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj rozmowy

Zapis rozmowy Jacka Bańki z dyrektorem Cogiteonu Piotrem Szymańskim:

Stało się! 23 czerwca wielkie otwarcie Małopolskiego Centrum Edukacji Cogiteon. Czy już wtedy odwiedzający poznają pełną ofertę?

Startujemy 21-22 czerwca, dzień później otwieramy Cogiteon dla wszystkich zwiedzających; wtedy też czynna będzie już wystawa stała. Każdy poniedziałek to dzień przerwy (najbliższy 24 czerwca). Laboratoria i warsztaty udostępnimy 25 czerwca, ale nie wszystkie będą otwarte cały dzień. Na razie skupiamy się na pracowniach przyrodniczej, kulinarnej i techniki. Potem kolejne atrakcje. Chcemy też zbadać, które z atrakcji będą cieszyć się największym zainteresowaniem; wakacje to nie jest najlepszy czas dla pracowni i laboratoriów. Zazwyczaj korzystają z nich uczniowie, ale mamy nadzieję, że indywidualni odbiorcy również się pojawią.

Laboratoria, pracownie, warsztaty

Laboratoriów jest sześć. Rozumiem, że nie wszystkie będą otwarte 23 i 25 czerwca, tak?

Wszystkie laboratoria są gotowe. Natomiast w czerwcu i lipcu będą otwarte prawdopodobnie trzy. Pracowni jest pięć, można je podzielić na pół, więc będzie ich więcej; myślę, że będą działać na zakładkę - jedne zajęcia się kończą, drugie zaczynają. To wynika też z liczby osób zatrudnionych do obsługi. Centrum mamy jednak otwarte w zasadzie cały dzień. Będziemy dostosowywać atrakcje do popytu; do tego, jakie będzie zainteresowanie.

Jaka będzie rola laboratoriów? Edukacja? Szkoły będą mogły korzystać, ale z drugiej strony pewnie też działalność komercyjna?

Tak, bo jest to działalność biletowana, podobnie, jak wystawa stała. Są to oczywiście bilety grupowe, żeby oferta była bardziej atrakcyjna. Wydaje się, że jest konkurencyjna w stosunku do podobnych ofert prowadzonych przez inne instytucje publiczne i niepubliczne. Mamy takie założenie, że każdy, kto będzie uczestniczył w zajęciach, coś z nich wyniesie - to, co sam zrobi podczas zajęć (jako pamiątka). Nie ma takiej oferty w Krakowie, może poza FabLabem i niektórymi działaniami, które prowadzą mniejsze instytucje. UW Cogiteonie będzie większa skala, więcej tematów i do tego bardziej różnorodnych.

Ponad sto eksponatów w pięciu salach

Czy na wystawie stałej są już wszystkie eksponaty?

Cały czas ją uzupełniamy. Na razie jeszcze ją testujemy, poprawiamy; cały czas wychodzą jakieś niespodzianki. Na wystawie mamy ponad 100 eksponatów, dużo. Zastanawiamy się nawet, czy jej nie podzielić. Wszystko zależy od tego, ile czasu zajmie naszym gościom zwiedzanie ekspozycji. Mamy takie eksponaty, na które trzeba poświęcić 25 minut - to chociażby gra "Giełda". Albo bardzo prosty eksponat o elektryce, gdzie trzeba zamknąć obwód elektryczny - na tablicy umieszcza się elementy np. oporniki, diody, światełka albo zwykłe przewody i zamyka się obwód. Niektórzy na pewno podejdą, zobaczą  ("A prąd, to mnie nie interesuje") i pójdą dalej. A przecież można się przy tym bawić długo i sprawdzać wszystko po kolei.

Pierwsze dni będą ważne, bo okaże się, jakie jest zainteresowanie poszczególnymi eksponatami.

Tak. Będziemy elastyczni, możemy przecież zmieniać interakcję. Na przykład widowiskowa "sonda Cogito" - dzięki niej wwiercimy się do wnętrza Ziemi. Trzeba usiąść w kapsule, sonda się trzęsie, pedałujemy.... To zajmuje kilka minut. A po drodze jest jeszcze przechodzenie przed różne warstwy geologiczne, gry i zadania.

Z  jaką wiedzą wyjdziemy po zwiedzeniu stałej ekspozycji "Człowiek i jego marzenia?"

Z wiedzą, ale też z fascynacją nauką, zjawiskami, o których być może zwiedzający nie mieli do do tej pory pojęcia. Niektóre rzeczy są zaskakujące, pokazujemy też zjawiska, które widzimy na co dzień. Nawet relacje społeczne można pokazać eksponatem. To wystawa o marzeniach człowieka, bo przecież każda jego działalność bierze się z jakiegoś marzenia: marzenia o odkryciach, okiełznaniu przyrody, ale też o tym, żeby dobrze żyć z innymi, budować relacje. Chcielibyśmy, żeby wystawa uczyła empatii.

Park, plac zabaw i zielony dach

Jak wykorzystacie park? Rośnie tam 300 drzew, macie też zielony dach.

Zielony dach już jest atrakcją.

Chodzenie po dachach jest ostatnio modne, zwłaszcza nocą...

U nas jest bezpiecznie, więc nikogo w nocy nie wyganiamy, można spacerować. Obawialiśmy się aktów wandalizmu, ale na razie nic złego się nie dzieje. Teren jest monitorowany, mamy ochronę. Elementem parku jest naukowy plac zabaw, warto poczytać  opisy (dostępny przez całą dobę). Natomiast dach bardziej wykorzystujemy jako miejsce rekreacji.

Prace Andy'ego Warhola na wystawie czasowej

Czy już jest harmonogram wystaw czasowych?

Mamy dużą salę wystaw czasowych, która równocześnie służy jako sala eventowa. Pracujemy teraz nad wystawą Andy'ego Warhola (jeszcze w tym roku). W Centrum sztuka też powinna być dostępna.

Z kim współpracujecie jeśli chodzi o Warhola?

Z muzeum w Medzilaborcach na Słowacji, stamtąd pochodzi rodzina Andy’ego Warhola. Z tą wystawą jeżdżą po Europie, a do nas się zwrócili za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. To jest fajne miejsce, dużo osób chce tu być, dużo podmiotów chce się też tutaj pokazać. Wystawę prac Warhola planujemy na przełomie grudnia i stycznia. Przygotowujemy też dwie ekspozycje czasowe w holu głównym, które będą dostępne dla wszystkich, bez biletów - o zrównoważonym rozwoju, wykorzystaniu energii.

Ile będzie kosztowało utrzymanie? Jakie mogą być wpływy z biletów? Ile jest w budżecie Małopolski?

Na razie w budżecie Małopolski mamy około 12 milionów. Zakładamy, że 50% środków to będzie wypracowany przez nas zysk. Inne pomysły to partnerstwo i sponsoring. Liczymy na pomoc instytucji, firm, które będą chciały z nami współpracować, oczywiście też mając z tego jakąś korzyść.

W zasadzie jedyna niewiadoma, jaka nam pozostaje, to który marszałek będzie brał udział w otwarciu Cogiteonu.

Otwarcie w czerwcu planowaliśmy jeszcze w marcu. Nie mogliśmy przewidzieć, co się będzie działo. Zapraszamy wszystkich oczywiście.

Bez względu na to, kto będzie formalnie marszałkiem.

Oczywiście poprzedni marszałkowie będą. Doceniamy wielki wpływ i udział obecnego marszałka, ale też poprzedniego, i całego zarządu województwa. Bez tego zaangażowania Cogiteon by nie powstał.

Wielkie otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w piątek od godziny 18, potem cała sobota. Pełna oferta już od najbliższej niedzieli, 23 czerwca.

Tematy:
Autor:
Jacek Bańka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię