Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Janusz Trzebiatowski i jego nowe obrazy na wystawie w Pałacu Sztuki w Krakowie

Wystawą najnowszych prac świętuje jubileusz 70.lecia pracy twórczej Janusz Trzebiatowski, artysta wszechstronny malarz, plakacista, rzeźbiarz , scenograf a także poeta. Tworzy pejzaże, kompozycje abstrakcyjne, najczęściej w technice olejnej i pastelu. Dzieła artysty, znajdują się w ponad stu muzeach na całym świecie, wystawiane były w ponad 30. państwach, a liczba wystaw przekroczyła pół tysiąca. Jubileuszowa wystawa zat „Rzeka” prezentowana jest w Świetlicy Wyspiańskiego w Pałacu Sztuki w Krakowie O wystawie i twórczości artysty Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole Kultury z Januszem Trzebiatowskim.

fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z J.Trzebiatowskim

W 2024 roku mija 70 lat udokumentowanej twórczości artystycznej Janusza Trzebiatowskiego. Pierwsza wystawa indywidualna Artysty miała miejsce w Chojnicach w maju 1954 roku. Jest to także 70 lat służenia twórczością i pracą społeczeństwu Krakowa.

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski urodził się w Chojnicach 9 lipca 1936 roku. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. Jego ojciec, Józef, działający w Chojnicach, tworzący polską administrację w roku 1922, w 1939 roku trafił do hitlerowskiego obozu w Matthausen. Po wojnie, wraz z rodziną powrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie, w roku 1954 wyjechał do Krakowa, rozpoczynając studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Tam też, w Krakowie, nieprzerwanie żyje, pracuje i tworzy. W ASP otrzymał wielokierunkowe i solidne przygotowanie, zarówno z zakresu malarstwa, malarstwa architektonicznego, rzeźby, rzeźby architektonicznej, w dziedzinie plakatu, ze specjalizacją architektury wnętrz. Oprócz twórczości artystycznej jego życie wypełnia także pasja społecznikowska, która przejawia się potrzebą tworzenia nowego, zarówno dla społeczeństwa, jak i dla sztuki. To właśnie z tejże pasji zrodziły się galerie sztuki, Poradnia Urządzania Wnętrz Mieszkalnych (1958), Stowarzyszenie Twórcze "Polart", Galeria Sztuki Polskiej w Chojnicach, czy Muzeum w Baszcie. Bogata osobowość Artysty nie pozwala mu skupić się na jednej dziedzinie sztuki, dlatego działa równocześnie i równolegle na kilku płaszczyznach. Jest malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, scenografem, medalierem i poetą. Na charakter i poziom jego twórczości składa się niewątpliwie wiele czynników: wrażliwość, pracowitość, nieprzeciętny talent, wykształcenie, ale także trudne doświadczenia wojenne, które dominowały w okresie jego dzieciństwa.

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Dzieła Artysty odzwierciedlają jego system wartości, pogląd na życie oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Sztuka jest więc wynikiem jego radości, smutków i doświadczeń, dzięki którym staje się różnorodna, bogata i prawdziwa, a przede wszystkim niosąca z sobąwartości uniwersalne dla każdego człowieka u niego w dążeniu do Absolutu. Za wielkością jego twórczości przemawiają także liczby. Dzieła Artysty, których ilość przekracza 3000, znajdują się w ponad 113. muzeach na całym świecie, wystawiane były w ponad 30. państwach, a liczba wystaw przekroczyła już pół tysiąca.
Kraje, w których artysta wystawiał swe dzieła: Anglia, Armenia, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kuba, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, USA, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy.

tekst. mat.prasowe  TPSP Pałac Sztuki

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię