Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kawa i książki w Przystanku Kulinarnym

Kawa w Krakowie ma długą historię, sięgającą lat 70 XVIII wieku! Według opracowań historycznych za pierwszą kawiarnię w Krakowie uznaje się miejsce w kamienicy na rogu ulicy Szewskiej i Rynku Głównego. Lokal prowadziła Marianna Sędrakowska, która za 3 grosze sprzedawała kawę po polsku, tzw. tęgą kawę, czyli z grubym kożuchem. Dziś tęgiego kożucha raczej nie uświadczymy w setkach krakowskich kawiarń, które serwują swoim gościom kawę speciality, czyli wyselekcjonowaną z najlepszych ziaren, świeżo paloną.

Królowa Przedmieścia

Gośćmi w Przystanku Kulinarnym były dwie pary, które w Krakowie prowadzą miejsca z taką właśnie kawą. Paulina i Paweł Jasiołkowie założyli Królową Przedmieścia. To ulubione miejsce kawoszy mieszkających na Dębnikach i właśnie z myślą o nich Królowa powstała. Dębniki są dzielnicą położoną poza głównym nurtem turystycznym, co czyni je miejscem atrakcyjnym dla krakowian. Z kolei Tetiana Sokolova i Taras Tyuryukhanov założyli Knitted Coffe i najpierw wybrali zabytkowy i bardzo turystyczny Kazimierz a niedawno nowoczesne Zabłocie. Tu prowadzą kawiarnie, łącząc w niej dwie pasje - kawę oraz szydełkowanie. W sobotnie przedpołudnie, w pierwszym dniu października, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kawy, z moimi gośćmi rozmawiałam o tym, jak to się stało że kawa zdominowała ich życie. 

Kawa jest specjalnością nie tylko kawiarni czy cukierni. Coraz częściej możemy się jej napić w piekarniach rzemieślniczych, a także w księgarniach kameralnych, które bardzo dbają o dobre samopoczucie czytelników. W Przystanku Kulinarnym odwiedziłam księgarnię De Revolutionibus Books&Caffe. O kawie i książkach rozmawiałam z szefową księgarni Mileną Gumienny. Wspólnie zaprosiłyśmy słuchaczy na Noc Księgarń, która odbędzie się w najbliższy piątek 7 października.

Milena Gumienny na stopniach Księgarni De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza na Noc Księgarń

Milena Gumienny na stopniach Księgarni De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza na Noc Księgarń

Autor:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię