Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kraków prężnym ośrodkiem nowoczesnych badań nad lekami Ośrodkowego Układu Nerwowego

W Krakowie powstał jeden z najnowocześniejszych w Polsce ośrodków badań nad nowymi lekami. Centrum Rozwoju Nowych Farmakoterapii Zaburzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego Cephares zajmie się badaniami podstawowymi związanymi z terapią chorób psychicznych, neurodegeneracyjnych oraz uzależnień. Inwestycja znajduje się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej i w ramach dotacji unijnej otrzymała ponad 75 mln złotych.

Dr hab. Grzegorz Kreiner, fot. materiały prasowe IF PAN

Rozmowa z dr hab. Grzegorzem Kreinerem

Instytut Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie otworzył warty ponad 90 mln złotych ośrodek badawczy, który bazując na nowych  technologiach będzie pracował nad składnikami nowoczesnych leków. - Struktura badawcza jest zorganizowana w taki sposób, aby przyspieszyć i zwiększyć potencjał badań podstawowych. Dostarczymy wiedzy i przetestowanych substancji na leczenie chorób Ośrodkowego Układu Nerwowego - przekonywał  kierownik projektu, neurofarmakolog dr hab. Grzegorz Kreiner  w rozmowie z  Joanną Gąską.

W budynku o powierzchni 1500 metrów kwadratowych znajdują się pracownie, zgrupowane w pięciu modułach badawczych: Bioinformatyki, Chemii Leków, Bioanalizy, Mechanizmów Działania Leku i Modeli Behawioralnych in vivo. Laboratoria  są wyposażone w  specjalistyczną aparaturę badawczą o wartości ponad 45 mln zł. 

Rozmowa z dr Katarzyną Kaczorowską

W Polsce większość innowacji farmakologicznych opiera się na tzw. generykach, lekach produkowanych  na podstawie rozwiązań opracowanych w innym kraju. Według raportu Instytutu Nowej Europy leki równoważne odpowiadają za 76% rynku aptecznego oraz 89% rynku szpitalnego w Polsce. Powołanie centrum  ma być krokiem, który zwiększy potencjał rodzimej produkcji farmaceutyków, leczących choroby Ośrodkowego Układu Nerwowego. Naukowcy IF PAN  skupią się na badaniach przedklinicznych. 

Instytut Farmakologii PAN w Krakowie słynie z badań nad nowymi lekami i w tej dziedzinie posiada doświadczonych naukowców. Kilkunastu z nich znajduje się na liście najlepszych i najbardziej wpływowych badaczy  na świecie w obszarze neurofarmakologii i neuronauki.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię