- Gmina wypłaca dodatki mieszkaniowe na pokrycie części kosztów związanych z wynajmowaniem mieszkania. Żeby uzyskać dodatek, trzeba spełnić kilka kryteriów. Trzeba być najemcą mieszkania - to może być mieszkanie komunalne, najem w spółdzielni i najem od prywatnego właściciela. Dodatek mieszkaniowy może też uzyskać właściciel domu czy mieszkania, a nawet osoba bez tytułu prawnego, która ma wyrok eksmisyjny, przyznający jej prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego, w okresie gdy oczekuje na przyznanie takiego lokalu od gminy - tłumaczy Edward Siatka, zastępca dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa.

Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany osobom, które spełnia kryteria. W przypadku osób samotnych dochód nie może przekraczać 2862 złote i 19 groszy. W przypadku każdego większego gospodarstwa domowego nie może to być kwota większa niż 2146 złotych i 64 grosze na osobę.

Kryterium dochodowe nie jest jednak jedynym.

- Ustawa określa, przy jakim metrażu może być wypłacany dodatek mieszkaniowy. Nie jest tak, że osoba sobie wynajmuje mieszkanie nieadekwatne do jej możliwości finansowych i potrzeb. Są ustalone kryteria, które nie mogą zostać przekroczone. Przy gospodarstwie jednoosobowym nie może to być mieszkanie większe niż 45,5 metra kwadratowego. W przypadku większej ilości osób metraż się zwiększa. Przy 5 osobach nie może to być mieszkanie większe niż 84,5 metra kwadratowego - dodaje Siatka.

Średni dodatek mieszkaniowy w Krakowie wynosi 369 złotych. W 2023 roku dodatek otrzymały 6563 osoby.

Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest zarządcy budynku lub osobie uprawnionej do pobierania należności za zajmowany lokal mieszkalny. Jedynie właściciele domów jednorodzinnych otrzymują go do rąk własnych.