Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Łąka znajdzie się wszędzie. Od Grajdołu do EtnoKrakowa

Słuchanie muzyki w plenerze to jedna z najprzyjemniejszych stron ciepłych pór roku. Najlepiej na górskiej łące, ale przyjazne, zielone tereny znajdziemy też w centrum Krakowa w dzielnicy Wesoła - budującej właśnie swój nowy, artystyczny wizerunek. Zarówno Grajdół i EtnoKraków/Rozstaje można w tym roku odwiedzić i zanurzyć się w brzmieniach opartych na tradycji, ale odczytanych na nowo przez twórców z Polski i całego świata.

Materiały organizatora

Posłuchaj podcastu

NAJWYŻEJ POŁOŻONY FESTIWAL W POLSCE

Jak będzie w tym roku na Festiwalu „Grajdół”? Przede wszystkim raźniej, bo pod takim hasłem odbywa się najnowsza edycja wydarzenia. Start już 13 czerwca, a wydarzenie potrwa przez trzy dni.

Na łąkę z widokiem na Tatry, w okolicy Bacówki nad Wierchomlą trzeba się trochę powspinać. Ostatni etap wędrówki trzeba pokonać pieszo, maszerując 40 minut lub półtorej godziny - w zależności od wybranego wariantu. Ale warto, żeby dotrzeć na najwyżej położony festiwal w Polsce. Czyli 898 metrów nad poziomem morza - mówią Michał Borkowski i Małgorzata Oleszczuk, organizatorzy wydarzenia

Uczestnicy mogą też podjechać wyciągiem krzesełkowym i przespacerować się granią. Potem już tylko rozkładamy namiot i cieszymy się koncertami zespołów etno-folkowych oraz licznymi atrakcjami, które na „Grajdole” nas czekają, czyli prelekcjami podróżniczymi, spotkaniami z ludźmi literatury i nauki, wędrówkami po okolicy i licznymi warsztatami. Przede wszystkim oczywiście koncertami. Muzyczna tradycja zagości na beskidzkiej łące w różnych formach, czasem bardzo nowoczesnych, łączonych z elektronicznymi bitami. W tym roku możemy spodziewać się Hańby!, Asi Nawojskiej, Prababy, zespołów Wowakin, Bubliczki, Svahy oraz wielu innych.

ORKIESTRA NA ROZSTAJACH

Trzy tygodnie później w Krakowie wystartuje 26. edycja Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. W dniach 3-7 lipca wielbiciele dźwięków zakorzenionych w historii różnych narodów będą mogli słuchać, śpiewać i tańczyć, a nawet osobiście zagrać w Orkiestrze Na Rozstajach. Grupa chętnych, potrafiących obsługiwać dowolnie wybrany instrument, zebrała się na przedfestiwalowych próbach w Strefie Nowej. Miejsce od kilku miesięcy znajduje się przy ul Kopernika 19, na terenach Wesołej, czyli obszaru przez wiele lat zajmowanego przez szpital, gdzie obecnie zaczynają rezydować artyści. Wesoła stanie się w tym roku miejscem koncertów  EtnoKrakowa/Rozstajów, w tym Nocy Śpiewu i Nocy Tańca. To właśnie w jej ramach 5 lipca zaprezentuje się orkiestra, ćwicząca pod czujnym okiem i uchem multiinstrumentalistki Marii Stępień.

Fot. Katarzyna Masior

Fot. Katarzyna Masior

ŻYCIOWA WĘDRÓWKA Z ETNOKRAKOWEM

O szykujących się atrakcjach EtnoKrakowa/Rozstaje opowiada dyrektor wydarzenia Jan Słowiński:

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem wędrowania, także tego życiowego - od kołyski aż po grób. Festiwal rozpocznie się prologiem 23 czerwca, o godzinie 4 rano. Usłyszymy pieśni kupalne i inne, zaczerpnięte z kultury polskiej, ukraińskiej, bałkańskiej i skandynawskiej. Później, już w lipcu, w programie nie zabraknie propozycji dla najmłodszych oraz tych, którzy do dziecięcych wspomnień pragną powrócić za sprawą spektaklu „Sen. Jawa. Zabawa”. Koniec wędrówki zaznaczą pieśni żałobne z Małopolski w wykonaniu grupy wokalnej Daniela Küblera z Igołomii oraz spotkanie z Jackiem Hałasem i jego koncert o przemijaniu. Pomiędzy tak rozpiętymi ramami rozegra się muzyczne życie. Powędrujemy tropami romskimi na finałowy koncert na Placu Wolnica oraz posłuchamy wielu ciekawych wykonawców, związanych z tradycją i muzyką świata.

Fot. Katarzyna Masior

Fot. Katarzyna Masior

Autor:
Agnieszka Barańska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię