Dziennikarka radiowa, tłumaczka z języka szwedzkiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży, propagatorka kultury, wyróżniona nagrodą IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. W Radiu Kraków prowadzi od 15 lat autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI, nominowane i wyróżniane, m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

W 2021 r. Barbara Gawryluk została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej (w skali pięcioklasowej orderu klasa IV) (Nordstjärneorden) nadawanym przez JKM Karola XVI Gustawa, Króla Szwecji – “za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz Szwecji.

Z okazji jubileuszu dziennikarze Radia Kraków przedstawiają fragmenty najważniejszych książek Barbary Gawryluk. Czytają: Justyna Nowicka, Georgina Gryboś, Paweł Szczepanik, Piotr Jędrzejewski, Tomasz Buszewski. Reżyseria Ewa Ziembla. Od 3 do 7 czerwca o 11.45 i 22.50.