Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Muzeum Tatrzańskie 2024

Otwarcie Muzeum Palace, które upamiętniać ma walkę Polaków z nazistowskim okupantem na Podhalu, a także cała seria wystaw, których bohaterem będzie strój podhalański w kontekście historycznym i współczesnym, w kulturze i sztuce, to najważniejsze tegoroczne wydarzenia w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. O tym co jest i co będzie dziać się w Muzeum Tatrzańskim w 2024 roku, w Kole kultury mówić będzie dyrektor Muzeum Maciej Murzyn. O tym co jest i co będzie dziać się w Muzeum Tatrzańskim w 2024 roku, w Kole kultury mówił dyrektor Muzeum Maciej Murzyn. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z M.Murzynem

W 2024 roku w Muzeum Tatrzańskie przygotowuje szereg ekspozycji, których bohaterem będzie strój podhalański.  
 
W dziale etnograficznym muzeum od lat prowadzone są prace nad strojem podhalańskim. Dawny strój podhalański, zgromadzony w muzeum, stał się ważnym źródłem informacji dla Stanisławy Trebuni-Staszel, autorki cennego, pionierskiego opracowania „Śladami podhalańskiej mody”. Studium z zakresu historii stroju górali podhalańskich.

„Strój góralski - pisze Stanisława Trebunia-Staszel - to szczególny znak odrębności i tożsamości regionalnej. Jest elementem identyfikacji z kulturą i tradycją. Był nie tylko ubiorem, stanowiącym odbicie lokalnych gustów i mód, ale spełniał wiele ważnych społecznie funkcji, był m.in. swoistym rodzajem wyznacznika statusu materialnego, przez lata świadczył i dziś świadczy także o zamożności mieszkańców Podhala„

Stała ekspozycja w Gmachu Głównym MT. Fot. J. Drużyńska

Stała ekspozycja w Gmachu Głównym MT. Fot. J. Drużyńska

8 marca otwarte zostanie Muzeum Palace, nowa filia Muzeum Tatrzańskiego, które pozwoli mieszkańcom  regionu poznać własną historię i zachować pamięć o wydarzeniach wojennych oraz osobach biorących w nich udział. Instytucja będzie pełnić role edukacyjne, naukowe, a zwłaszcza upamiętniające. Muzeum będzie również miejscem spotkań z historią, szczególnie dla lokalnej społeczności. Tworzona ekspozycja oparta zostanie na materiale archiwalnym, zeznaniach świadków, dokumentach, pamiątkach oraz eksponatach muzealnych.

Budynek Muzeum Palace, fot. MT

Budynek Muzeum Palace, fot. MT

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię