Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„My w słońcu jasnym wierszy nie piszemy …” - Poeci Podziemia w Muzeum AK

To obraz pokolenia młodych ludzi, którzy twórczość poetycką połączyli z zaangażowaniem w konspirację. Unikatowe eksponaty w tym m. in. rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Krystyny Krahelskiej czy rtm. Witolda Pileckiego , odtworzona podziemna drukarnia znalazły się na wystawie „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” prezentowanej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Pośród 21 przypomnianych na wystawie twórców znaleźli się także zapomniani krakowscy poeci czasu wojny: Jerzy Szewczyk i Eugeniusz Kolanko. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie . O wystawie i jej bohaterach mówili w Kole Kultury autorka wystawy Maria Dorota Pieńkowska, była starsza kustosz Muzeum Literatury i Piotr Makuła krakowski kurator wystawy. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

fot.J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z M.D. Pieńkowską i P. Makułą

Wystawa "Poeci Podziemia. Słowo i czyn" jest portretem 21 literatów, którzy podczas wojny twórczość poetycką połączyli z zaangażowaniem w konspirację. Prezentuje sylwetki i twórczość cenionych poetów, takich jak: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zbigniew Herbert czy Andrzej Trzebiński. Obok nich ukazano postacie mniej znane, m.in.: Zygmunta Jana Rumla, Jerzego Szewczyka, Eugeniusza Kolankę, Grażynę Chrostowską i Zbigniewa Chałkę.

Na muzealnym dziedzińcu odtworzono podziemną drukarnię z prawdziwą maszyną drukarską. W skrzyniach na broń umieszczone zostały odbitki podziemnych czasopism, m.in. "Miesięcznika Literackiego", "Sztuki i Narodu", "Dźwigarów", "Kultury Jutra". Na dużych planszach pokazano sylwetki twórców. Nagrań ich wierszy można posłuchać w interpretacji Dariusza Kowalskiego z Teatru Klasyki Polskiej. 

Na piętrze Muzeum pokazywane są natomiast unikatowe eksponaty, wśród nich rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wydane w podziemiu tomiki wierszy, konspiracyjne czasopisma, fotografie, dokumenty znalezione podczas ekshumacji ciała Tadeusza Gajcego oraz rękopis wiersza rtm. Witolda Pileckiego.

Wystawę zorganizowana została  z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Akcji "Burza" i Powstania Warszawskiego. Ekspozycję oglądać można do 2 października 2024 r. w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.

Tekst : Paweł Stachnik

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię