Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Opowieść Reni Spiegel w ośmiu filmowych obrazach

„Dziennik Reni Spiegel” - wirtualna opowieść i edukacja na rzecz praw człowieka - to najnowszy projekt Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie i Fundacji Edukacji i Sztuki. Dziennik pisany był przez Reni w Przemyślu od stycznia 1939 roku do lipca 1942 , kiedy to osiemnastoletnia autorka została zastrzelona przez Niemca w przemyskim getcie. Na blisko 700 stronach Reni opisała wydarzenia, których była świadkiem, w których uczestniczyła, swoje myśli, uczucia, nadzieje, zamieściła także swoje wiersze … Na kanwie Dziennika powstała seria krótkich filmów, którym towarzyszy program edukacyjny oparty na fragmentach pozostawionych przez Reni zapisków. O projekcie, dzienniku Reni Spiegel i jej autorce w Kole Kultury mówili: Anna Wencel z Żydowskiego Muzeum Galicja, współautorka scenariusza projektu oraz Miłosz Kozioł, współscenarzysta i reżyser filmów, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Program prowadziła Jolanta Drużyńska

Dziennik Reni Spiegel  -  Projekt edukacyjny Żydowskiego Muzeum Galicja i Fundacji Edukacji i Sztuki

Dziennik Reni Spiegel (1924-1942), pisany w Przemyślu od stycznia 1939 do lipca 1942 roku, jest bez wątpienia cennym źródłem historycznym i niezwykłym zapisem ostatnich lat życia tej młodej, utalentowanej, ambitnej kobiety.

Dziennik Reni, zachowany dzięki wysiłkom jej ukochanego Zygmunta Schwarzera i przywieziony przez niego do USA, a następnie przekazany ocalałej matce i siostrze Reni, został opublikowany kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej. Było to możliwe dzięki determinacji siostry i siostrzenicy Reni Spiegel – Elizabeth i Alexandry Bellak.

Aby przybliżyć dziennik Reni szerszemu gronu odbiorców, Żydowskie Muzeum Galicja we współpracy z Fundacją Edukacji i Sztuki realizuje projekt polegający na stworzeniu serii krótkich filmów oraz towarzyszącego im programu edukacyjnego, opartych na fragmentach pozostawionych przez nią zapisków.

W każdym odcinku przedstawiony został fragment dramatycznej historii Reni Spiegel oraz kontekst historyczny II wojny światowej i Holokaustu, ale także bardziej ogólne tematy. Zależy nam na tym, by poprzez historię Reni mówić również o sprawach uniwersalnych: ogólnoludzkich wartościach, empatii, prawach człowieka, szacunku i tolerancji oraz o zagrożeniach dla tych wartości – ksenofobii, wykluczeniu, prześladowaniach.

Projekt Dziennik Reni Spiegel – wirtualna opowieść i edukacja na rzecz praw człowieka jest  realizowany dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

mat.pras ŻMG/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię