Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 14.01.2024 r.

(fot. Vlak/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA (14.01.)

Największy w Beskidzie Małym wodospad.

Ma szerokość około 4 m i 5 m wysokości.

Znajduje się na potoku DUSICA, dopływie KOCOŃKI, która wpada do LACHÓWKI, a ta do STRYSZAWKI.

Stryszawka jest lewym dopływem SKAWY.

Wodospad znajduje się na południowych stokach PASMA ŁAMANEJ SKAŁY, administracyjnie na terenie wsi LAS w gminie ŚLEMIEŃ, w powiecie żywieckim.

Nie prowadzi do niego żaden znakowany szlak,

Proszę podać nazwę tego wodospadu.

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                            do godz. 7.30 dnia 14.01.2024 r.

UPOMINKI:

tomik poezji Zbigniewa Mirosławskiego "MGLISTOŚĆ"

tomik poezji Zbigniewa Mirosławskiego "BIURO POEZJI ZAGUBIONEJ. LOST POETRY OFFICE"

3 tomiki poezji Stanisławy Widomskiej "DOJRZEWANIE LATA"

2 zbiory opowiadań Przemysława Walczaka "LOLOBRYGIDA".

Ławeczka K.Wyki w Krzeszowicach (fot. Hope,Hope/Wikipedia)

Ławeczka K.Wyki w Krzeszowicach (fot. Hope,Hope/Wikipedia)

MARIA OSTROWSKA - emerytowana nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w KRZESZOWICACH przypomina spotkanie do jakiego doszło w tym mieście w sierpniu 1941 r.

W Krzeszowicach do domu Państwa Wyków, przy ówczesnej ulicy Niecałej (obecnie A.Stopki), do KAZIMIERZA WYKI przyjechali w odwiedziny jego przyjaciele CZESŁAW MIŁOSZ i JERZY ANDRZEJEWSKI.

Nie była to tylko kurtuazyjna wizyta, ale jeden ze wspólnie spędzonych wieczorów w ogrodzie krzeszowickiej willi przeszedł do historii literatury.

Dlaczego? Posłuchaj!

(fot. Marian Lewicki)

(fot. Marian Lewicki)

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia)

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia)

STANISŁAWA WIDOMSKA związana jest od pokoleń z PIWNICZNĄ -ZDROJEM.

Jej pradziadek TOMASZ WIDOMSKI był burmistrzem miasteczka i działaczem ludowym.

Pani Stanisława jako poetka ma za sobą ponad 20. letni okres twórczy.

Wydała 4 tomiki wierszy. Ten ostatni z 2011 r. nosi tytuł "DOJRZEWANIE LATA"

Teraz na druk czeka kolejny zatytułowany " ŻYCIE WĘDRUJE".

Niebawem ukaże się też jej książka dla dzieci "TAM GDZIE PACHNIE LAS I SPADAJĄ GWIAZDY".

Co było inspiracją do jej napisania?

Posłuchaj!

(fot. ze zbiorów rodzinnych S.Widomskiej)

(fot. ze zbiorów rodzinnych S.Widomskiej)

Nakładem Fundacji Kultury "AFRONT" ukazała się niedawno powieść "LOLOBRYGIDA" - wrocławianina PRZEMYSŁAWA WALCZAKA, natomiast w przygotowaniu jest obszerne, bo liczące około 1000 stron dzieło prezesa Fundacji, literata i historyka OLGERDA DZIECHCIARZA.

Wydawnictwo, które nosi tytuł "SREBRNA JURA. Szkice o ziemi olkuskiej" - to podsumowanie wieloletniej działalności autora na niwie regionalizmu.

Pierwszy dział poświęcony będzie miejscowościom ziemi olkuskiej, drugi wydarzeniom historycznym, a trzeci biografiom ludzi związanych z Olkuszem i okolicami.

Posłuchaj!

Ławeczka w Szczecinie  (fot.Kapitel/Wikipedia)

Ławeczka w Szczecinie (fot.Kapitel/Wikipedia)

Będzie dziś prezentacja sylwetki polskiego badacza i wynalazcy, którego nazwisko powinno być wymieniane jednym tchem obok THOMASA EDISONA (1847-1931) i NIKOLI TESLI (1856-1943).

Ale nie jest !

Ów pionier techniki prądu trójfazowego, syn polskiego szlachcica i matki Rosjanki, urodził się w 1862 roku koło Petersburga, a zmarł w roku 1919 i spoczął w niemieckim DARMSTADT.

(fot. Rok 1908/Wikipedia

(fot. Rok 1908/Wikipedia

MICHAŁ DOLIWO - DOBROWOLSKI!

Czy znają go Państwo?

Jeśli nie, jest dziś okazja, by poznać sylwetkę tego elektrotechnika, który podczas Światowej Wystawy Elektrotechnicznej we FRANKFURCIE nad MENEM w roku 1891 zaprezentował wiele urządzeń pracujących w systemie trójfazowym.

Przypomina go prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ ceniony popularyzator wiedzy naukowej, informatyk i biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej.

Posłuchaj!

(fot.Wikipedia)

(fot.Wikipedia)

MARIA LEŚ - RUNICKA historyk i regionalistka z JAWORZNA jest redaktorką prowadzącą "JAWORZNICKIEGO SŁOWNIKA BIOGRAFICZNEGO".

W nim zamieściła biogram urodzonego w 1888 r. w Dąbrowie Narodowej ARTURA JANA ABSTORSKIEGIO, leśnika, żołnierza I wojny światowej oraz walki o granice niepodległej Polski, więźnia sowieckich Łagrów, uczestnika Bitwy o Monte Cassino, który zmarł na emigracji w LONDYNIE w 1955 r.

Posłuchaj!

Regionalista gorlicki i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH przypomina, że nad ziemią gorlicką w czasie II wojny światowej zestrzelonych zostało kilka samolotów.

Wyjaśnione zostały okoliczności związane z katastrofami, do których doszło w sierpniu 1944 r. w BANICY- KRZYWEJ I OLSZYNAMI.

Tam Niemcy zestrzelili alianckie samoloty lecących z bazy w Brindisi we Włoszech z pomocą dla Powstania Warszawskiego.

Mareszka (801 m) od południa, z Jasionki na którą spadł zestrzelony 12 września 1944 r. samolot Iljuszyn Ił-2 ze 142 pułku lotnictwa szturmowego gwardii (fot. A. Piecuch)

Mareszka (801 m) od południa, z Jasionki na którą spadł zestrzelony 12 września 1944 r. samolot Iljuszyn Ił-2 ze 142 pułku lotnictwa szturmowego gwardii (fot. A. Piecuch)

Mniej znane są natomiast historie zestrzelenia samolotów sowieckich, w rejonie WOŁOWCA i wznoszącej się nad wsią góry MARESZKI (801 m) gdzie 12.09.1944 r. Niemcy trafili w samolot ILJUSZYN IŁ-2 oraz zestrzelenia na granicy Zagórzan i Gorlic 8.11. 1944 r. (jeszcze przed przejściem frontu) sowieckiej maszyny najprawdopodobniej typu Li -2.

Zagórzany. Na drugim planie lasek z parowem do którego spadł zestrzelony 28 listopada 1944 r. samolot transportowy Li-2 (fot.A.Piecuch)

Zagórzany. Na drugim planie lasek z parowem do którego spadł zestrzelony 28 listopada 1944 r. samolot transportowy Li-2 (fot.A.Piecuch)

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię