Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Piękno starych posadzek

W tym tygodniu w cyklu Pod lupą patrzeć będziemy pod nogi i zachwycać się starymi posadzkami. Lastrika, różnobarwne okładziny ceramiczne, płytki - w kamienicach i kościołach - mają swoich wielbicieli. Ich znawczynią jest dr Agnieszka Partridge, historyk sztuki, dziennikarka, autorka  książki "Potęga ornamentu". Prowadzi także stronę na Facebooku NIECHCIANE PIĘKNO XIX-wieczne posadzki i okładziny ceramiczne. Na spacer z dr Agnieszką Partridge wybrała się Marzena Florkowska.

Fot. Profil FB Niechciane piękno

Posłuchaj Posłuchaj Posłuchaj Posłuchaj Posłuchaj

Wbrew pozorom, to nie jest łatwe zadanie - odwiedzanie starych kamienic i kościołów. Trzeba mieć sporo wytrwałości.

 

Zdjęcia pochodzą ze grupy na Facebooku  NIECHCIANE PIĘKNO XIX-wieczne posadzki i okładziny ceramiczne prowadzonej przez Agnieszkę Partridge.

Dziewiętnastowieczne posadzki i okładziny ceramiczne

 

Polecamy książkę naszej rozmówczyni:

 

 

Dziękujemy też za odzew słuchaczy, tropicieli pięknych posadzek w Krakowie! Oto zdjęcia z kamienicy przy ul. Siemiradzkiego 2, które przysłała pani Dominika

 

 

 

Stare kamienice są coraz częściej odnawiane i restaurowane. Ważne tylko, by nie zniknęły przy tej okazji różne detale architektoniczne, no. tzw. mała architektura także wykonana z płytek ceramicznych.

Zaglądamy do wnętrza kościoła - wybieramy kościół Reformatów, bo tam ceramiczna posadzka jest wyjątkowej urody - niczym perski dywan.

 

Posadzka, schody, balustrady, poręcze, obramienia drzwi i okien - wszystko to tworzy atmosferę kamienicy. My zwracamy uwagę zwłaszcza na ceramiczne posadzki i okładziny ścian - zachwycające urokiem.

Lastriko znano już w neolicie, a potem w starożytności. Znane są posadzki z lastriko w Jerychu, Turcji i na Cyprze. Zachowały się także podłogi w weneckich willach z XIV wieku. W krakowskich kamienicach także nie brakuje posadzek lastrikowych.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię