Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Pierwsza wystawa prac Teodora Talowskiego w Galerii Architektury SARP

Projekty dworów, pałaców i willi w Polsce, Ukrainie i Chorwacji także szkice i rysunki autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku Teodora Talowskiego pokazane zostały na wystawie w Galerii Architektury SARP w Krakowie. Talowski nazywany galicyjskim Gaudim projektował wille, kamienice , gmachy użyteczności publicznej, kościoły, szpitale, szkoły i obiekty infrastruktury, także wnętrza i małą architekturę na terenie ówczesnej Galicji. O wystawie i pracach Teodora Talowskiego w Kole Kultury mówił krakowski artysta Tadeusz Bystrzak pomysłodawca wystawy, autor jedynej monografii architekta. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

J. Drużyńska rozmawia z T. Bystrzakiem

Teodor Talowski był jednym z najznakomitszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Sławny już za życia, rozpoznawalny poprzez swoje dzieła, które nieodmiennie charakteryzował rozmach twórczy, niezwykłe pomysły, wielki polot, rzetelna wiedza oraz niezawodna artystyczna intuicja. Talowski zawsze postrzegany był przez swoich współczesnych jako nader pracowity, wyjątkowo uzdolniony indywidualista, który zdołał zgromadzić wokół siebie wielu naśladowców.

Wystawa przygotowana została z okazji ukazania się 100. numeru kwartalnika „Dom jednorodzinny Projekt & Realizacja”, wydawanego przez pracownię architektoniczną LK & Projekt, na łamach którego publikowane są artykuły autorstwa Tadeusza Bystrzaka o architekcie Teodorze Talowskim.

tekst : SARP

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Tadeusz Bystrzak  malarz, rzeźbiarz, grafik, projektant wnętrz, absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pasjonat twórczości Talowskiego. Autor monografii  zat."Talowski" 

Autor dokonał, pierwszej na taką skalę w Polsce, kwerendy archiwalnej, ikonografcznej, sięgając do zasobów dokumentacyjnych nie tylko Galicji, ale i innych prowincji byłej c. i k. Monarchii (…). Z jednej strony  praca jest wyczerpującym katalogiem dzieł Talowskiego i alchemii jego sztuki. Z drugiej – jest to autorski komentarz na temat kultury architektonicznej nie tylko samego Talowskiego, ale również i jego czasów. 

TALOWSKI.PL - Strona poświęcona książce Tadeusza Bystrzaka o Teodorze Talowskim

Fot. J.Drużyńska

Fot. J.Drużyńska

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię