Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przed nami 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz odbędzie się już 11 i 12 kwietnia w Krakowie. Hasłem przewodnim jest "Common Space", czyli wspólna przestrzeń. Prof. dr hab. Marek Błażucki, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w rozmowie z Sylwią Paszkowską w audycji Przed hejnałem opowiedział więcej o nadchodzącym wydarzeniu.

Przed nami Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, które składać się będzie z czterech części. Chciałabym, żebyśmy porozmawiali przede wszystkim o haśle przewodnim, jakie przyjęliście w tym roku.

"Common Space", czyli wspólna przestrzeń. Inspiracją do stworzenia takiego tematu był pewien istotny fakt w życiu naszego wydziału, który nastąpił w tym roku mianowicie objęcie nowej siedziby. Po 70 latach zmieniliśmy lokal zarówno Wydział Architektury Wnętrz jak i Wydział Grafiki ASP. W nowym obiekcie, który posiadamy, mamy przestrzeń dosyć sporego dziedzińca coś, czego nie mieliśmy wcześniej. Przestrzeń ta w tym momencie nie jest do końca zagospodarowana. Pomyśleliśmy sobie, co by było gdybyśmy zwrócili się do studentów, aby zaprojektowali coś dla studentów, czyli na dobrą sprawę dla siebie. Sami określają warunki i szukają rozwiązań, które będą im odpowiadały.

Przestrzeń wspólna, dlatego że jest to przestrzeń wspólna dwóch wydziałów o bardzo zróżnicowanym charakterze jeżeli chodzi o program dydaktyczny. Tutaj mamy do czynienia z projektantami, z artystami uprawiającymi tzw. sztuki czyste, piękne, grafiki warsztatowe. Charakter wydziału jest nieco odmienny i zastanawialiśmy się, jak studenci podejdą po pierwsze do projektowania przestrzeni, która będzie przestrzenią wspólną dla dwóch wydziałów, a po drugie przestrzenią wspólną dla całej społeczności studenckiej.

Żyjemy w czasach kiedy społeczeństwo rozbija się na atomy. Tworząc taką wspólną przestrzeń, niejako stawiacie tamy po to, żeby ludzie chcieli być razem.

Myślę, że jest to bardzo ważne. Jest to w ogóle kwestia chyba pojmowania tego pojęcia czy interpretacji, który jest tematem naszego konkursu. Jak sobie przeanalizujemy to tak zupełnie dosłownie, to można powiedzieć, że wszyscy żyjemy prawie nieustannie poza domem w przestrzeni wspólnej: ulica, chodnik, dworzec kolejowy, lotnisko, sklep, galeria handlowa. Zależy nam na trochę takim innym spojrzeniu.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię