Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ptasi rachmistrzowie poszukiwani. Niebawem ruszy VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego

Małopolskę czeka wielkie liczenie bocianów. Na początku lipca rozpocznie się VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego w Europie, na całym terytorium występowania gatunku. W naszym regionie inwentaryzacja będzie prowadzona równolegle z obrączkowaniem ptaków. "Przez dwa tygodnie, bociani rachmistrzowie będą zbierali dane nie tylko na temat liczby osobników, ale i położenia gniazd" - wyjaśnia organizator cenzusu w Polsce, dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Fot. dr Kazimierz Walasz, wieś Górka w powiecie brzeskim

Małopolscy ornitolodzy pracują nad oprogramowaniem wspierającym ptasich rachmistrzów. Na początku lipca rusza VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego 2024. Pierwsze okazy są już w regionie i budują gniazda, jednak wciąż wiele z ptaków musi pokonać nawet 10 tysięcy kilometrów, żeby dotrzeć do celu i założyć rodziny. W ciągu dnia są w stanie przelecieć pół tysiąca kilometrów. W Afryce, dzięki kominom powietrznym, nawet o sto kilometrów więcej.

- Najtrudniej jest nad Zatoką Sueską. Dla tak dużych ptaków to często bariera nie do przekroczenia. Dlatego do Polski docierają tylko najsilniejsze osobniki. Według szacunków, co roku do naszego kraju przylatuje około 45 tys. par. Ale rzeczywistą liczbę bocianów poznamy, po zakończeniu europejskiej inwentaryzacji ptaków - przekonuje autor projektu oprogramowania i organizator cenzusu w Polsce, dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Aplikacja o nazwie "Bocianie Gniazda" ma być gotowa przed rozpoczęciem spisu. Dr Walasz liczy, że uda się wdrożyć oprogramowanie do końca maja. Rachmistrzowie będą liczyć bociany przez dwa pierwsze tygodnie lipca. Międzynarodowy cenzus bociana białego odbywa się raz na dekadę.

Nabór do uczestnictwa w międzynarodowym spisie  prowadzi Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne. 

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię