Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Tochman: „Kara nie może być zemstą”

Wojciech Tochman | Fot.: Tadeusz Marek

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Tochamanem o książce "Historia na śmierć i życie".

W najnowszym wydaniu literackiego Koła Kultury opowieść o brutalnej zbrodni ale także o wyroku przed zakończeniem procesu sądowego, o procesie odbywającym się w blasku reflektorów, o tym, czym jest sprawiedliwość, czym w istocie powinna być kara, w końcu o wątpliwościach, które towarzyszą reporterowi podejmującemu takie tematy.

„Bo mało osób mi wierzy, bo ciężko w to uwierzyć, że my nie zaplanowaliśmy zabójstwa. Cała ta akcja była debilna. I niesłychanie brutalna.”- mówi bohaterka „Historii na śmierć i życie” - najnowszej książki Wojciecha Tochmana.

„Ta akcja” wydarzyła się w 1996 roku, kiedy to brutalnie zamordowana została dwudziestodwuletnia kobieta - Jolanta Brzozowska. Na karę dożywocia skazano trzy osoby – dwóch licealistów i jedną licealistkę - Monikę Osińską. To jej historia stanie się punktem wyjścia do rozważań w audycji.

Starałem się w „Historii na śmierć i życie” zrozumieć i następnie pokazać czytelnikowi dlaczego tak się stało […]. Oceniam swoje środowisko – dziennikarzy, którzy nie zdali egzaminu. […] Zrozumiałem, że kara dożywocia jest karą nieludzką. […]. Nawet człowiekowi, który skrzywdził drugiego człowieka tak, że już bardziej go skrzywdzić nie można – w moim najgłębszym przekonaniu – nie można odbierać nadziei. […] Chciałbym, żeby ta książka rozpoczęła dyskusję o słuszności lub niesłuszności kary dożywotniego pozbawienia wolności.

- mówił na antenie Radia Kraków Wojciech Tochman

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię