Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Urok starych chałup

W tym tygodniu w cyklu Pod lupą będzie majowo, pachnąco, sentymentalnie i czasem zaskakująco.

Fot. Adam Gryczyński

Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej Posłuchaj materiału Marzeny Florkowskiej Posłuchaj audycji Posłuchaj rozmowy z Aloszą Awdiejewem

Odwiedzamy Danutę Ścibor w Kędzierzynce.  Jej dom jest wypełniony haftowanymi replikami słynnych obrazów. Nie brakuje Chełmońskiego, Wyspiańskiego, a teraz właśnie kończy Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki.  Dom Danuty Ścibor odwiedziła Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj rozmowy z Krystyną Reinfuss-Janusz
Stare chałupy - fotografie Adama Gryczyńskiego
Majowa Dolina Bolechowicka

 

W tym tygodniu w cyklu pod lupą zaglądamy do podmiejskich domów – współczesnych i tych z przeszłości.  Dziś czas na podróż w czasie. Z Krystyną Reinfuss-Janusz – kustoszem Muzeum Etnograficznego w Krakowie pewien próg przekroczyła Marzena Florkowska. 

Coraz bliżej otwarcia Rydlówki

 

Rydlówka. Fot. Aleksander Zagdański

Alosza Awdiejew – to osoba, której nie trzeba przedstawiać. To nieczęste, by łączyć  występy estradowe z pracą naukową, sukcesy aktora i piosenkarza z  tytułem profesora językoznawstwa. Alosza Awdiejew mieszka w Bolechowicach pod Krakowem i tam odwiedziła go Marzena Florkowska. 

Majowa Dolina Bolechowicka. Zdjęcie autorstwa Bartłomieja Hajduka

 

Fot. Adam Gryczyński

 

Adam Gryczyński zajmujący się fotografowaniem Nowej Huty od wielu lat, autor albumów „Czas zatrzymany”,  utrwalił m.in. stare chałupy z terenu Nowej Huty. Wielu z nich już nie ma i te fotografie są tym cenniejsze.  Z Adamem Gryczyńskim spotkała się Marzena Florkowska. 

 

Maleńki domek z ogródkiem i  zabudowaniami gospodarczymi w centrum Krakowa? To możliwe i to całkiem niedaleko Radia Kraków. Na taki spacer zapraszają dziś Leszek Grabowski, tropiciel m.in. starych chałup, i Marzena Florkowska.

Fot. Adam Gryczyński

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię