Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski z Łosia. Beskid Niski zdobyty

Beskidu Niskiego nie mogło zabraknąć na letniej trasie Radia Kraków. Magdalena Zbylut-Wiśniewska i Tadeusz Marek odkrywali tym razem skarby Łosia i Łemkowszczyzny. A skoro Łosie, to koniecznie Zagroda Maziarska, gdzie czas płynie wolniej.

Fot. Damian Radziak

Maziarskie powitanie w najnowszym wydaniu "Wakacyjnych Skarbów Małopolski" - posłuchaj.

Zagroda Maziarska w Łosiu, czyli kim byli maziarze i jaka jest historia wsi

Według przekazów historycznych początek wsi Łosie datuje się na rok 1359, kiedy to Kazimierz Wielki nadał Janowi Gładyszowi ziemie w dolinie rzeki Ropy. Jednakże kulturowo Łosie związane było od samego początku z Rusią. Dziś, położoną u podnóża Karpat wieś, kojarzymy jako jedno z centrów życia  kulturalnego Łemków. Niemałą rolę w historii Łosia odegrał rozwój przemysłu naftowego na Podkarpaciu, który miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku. I to właśnie o ciekawostkach historii łemkowskiej wsi oraz o tym, czym były mazie i smary rozmawiamy w Wakacyjnych Skarbach Małopolski z gospodarzami Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

Nadleśnictwo Łosie

Nadleśnictwo Łosie to blisko 20 tys. ha lasów na obszarze Beskidu Niskiego. Mają one charakter górski. Dominują drzewostany bukowe i jodłowe. Znajdziemy tam wiele gatunków roślin podlegających ochronie takich jak storczyk plamisty, dziewięćsił bezłodygowy czy kruszczyk błotny. Istnieje możliwość nocowania i rozpalenia ogniska w lesie, ale wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach.

Warsztaty ze snycerstwa pod okiem Bogdana Kareła

Bogdan Kareł pochodzący z łosiańskiej rodziny snycerką zajmuje się od 30 lat. Najbliższa jest mu tematyka sakralna. Tworzy stosunkowo rzadkie rzeźbione ikony. Marzy o założeniu szkoły snycerstwa w Łosiu. Chętnie dzieli się wiedzą i umiejętnością z zainteresowanymi, którzy przychodzą na prowadzone przez niego warsztaty.

Posłuchaj rozmowy z Bogdanem Karełem

Czym pachnie i smakuje kuchnia łemkowska?

Przez żołądek nie tylko do serca, ale także do umysłu. Bliskie spotkanie z kulturą łemkowską nie mogło się przecież odbyć bez pełnego zaangażowania kontaktu z kuchnią. O tym co też jada się i jadało się w Łosiu i okolicach mówili goście Wakacyjnych Skarbów Małopolski zrzeszeni w Kole Gospodyń Wiejskich Blechnarka i Przyjaciele.

Posłuchaj rozmowy z Kołem Gospodyń Wiejskich Blechnarka i Przyjaciele

W stronę sacrum, czyli cerkiew w Łosiu

Budowa drewnianej świątyni pod wezwaniem Narodzenia NMP w Łosiu rozpoczęła się na początku XIX wieku, do dziś jest aktywna i służy wiernym greckokatolickim. Nie sposób, będąc w Łosiu, nie zobaczyć, zdobiącego cerkiew ikonostasu z przełomu XVIII i XIX wieku. Po łoskiej cerkwi oprowadzał nas Wasyl Szlanta.

Posłuchaj rozmowy z Wasylem Szlantą

Ruty Uwite. Magia najstarszych kobiecych pieśni łemkowskich


To kobieca grupa śpiewacza, która sięga do najstarszych łemkowskich pieśni zgromadzonych przez Romana Reinfussa i Oskara Kolberga. Prowadzi ją wybitna pieśniarka Julia Doszna. Zespół działa przy Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu.

Posłuchaj rozmowy z zespołem Ruty Uwite Fot. Damian Radziak

Fot. Damian Radziak

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię