Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ważne jest, aby przykuć uwagę odbiorców

Członkowie Klubu Mówców Toastmasters pochodzą z 6 różnych krajów i 3 różnych kontynentów (Europa, Afryka i Ameryka Północna), pojawiają się także goście z Azji. Osoby należące do klubu spotykają się, aby doskonalić sztukę przemówień publicznych, która jest ważnym elementem w życiu codziennym. Adrian Burzec, wiceprezes Public Relations Klubu Mówców Toastmasters oraz Andrzej Tonia, członek Klubu Mówców Toastmasters opowiadali Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem, jak ważne w życiu jest doskonalenie swoich umiejętności komunikacyjnych.

Czym w ogóle jest Klub Mówców Toastmasters?

Klub Toastmasters jest to organizacja, która powstała 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych i ma za zadanie doskonalenie sztuki przemówień publicznych. Na świecie istnieją takie kluby w różnych krajach, językach i tutaj u nas w Krakowie w naszym klubie angielskim spotykamy się, aby doskonalić sztukę przemówień publicznych, ale także, aby dawać sobie informację zwrotną i ulepszać umiejętność, która jest ważna w życiu codziennym i zawodowym.

Pracujecie nie tylko nad sztuką przemawiania, ale także słuchania i myślenia. Są to takie dwie rzeczy, o których czasami zapominamy, a w dobrej komunikacji są one nieodzowne.

Tak, na pewno wszyscy znamy osoby, które lubią słuchać swojego głosu, potrafią mówić godzinami. My uczymy się pewnych reguł. Przede wszystkim tego, żeby szanować czas innych osób i pracować nad tym, aby nasze przesłanie było powiedziane w sposób jak najbardziej efektywny. Pierwsza mowa, którą robi się zwykle w klubie, trwa od 4 do 6 minut. Jest to taka mowa, za pomocą której nowa osoba ma za zadanie przedstawić siebie. Jeżeli są państwo w stanie sobie wyobrazić, w jaki sposób przedstawić swoją biografię od 4 do 6 minut to rozumiemy, na czym polega wyzwanie i na czym polega umiejętność doboru słów i treści, żeby było to zrobione jak najbardziej efektywnie.

Z czego powinno składać się dobre przemówienie?

Przede wszystkim dobre przemówienie powinno mieć odpowiednią strukturę. Na początku bardzo ważne jest, aby przykuć uwagę odbiorców np. w postaci zaskakującego pytania lub zaskakującej wypowiedzi. Istotne jest, aby emocje były obecne w przemówieniu, ponieważ dużym wyzwaniem zawsze jest, by w trakcie tego przemówienia utrzymać uwagę odbiorców. Należy odpowiednio intonować głos, mieć odpowiednią mowę ciała oraz kontrolować czas, by przemówienie nie było zbyt długie. Widzowie muszą wiedzieć, co mówca chciał przekazać i czy ta wypowiedź prowadzi do jakichś refleksji.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię