Tomasz Klimczyk (1967) absolwent Wydziału Grafiki  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w  pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. W 2003 i 2009 roku nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii, Japonii.

Uczestnik wielu plenerów malarskich i sympozjów w kraju i za granicą między innymi Francja, Grecja, Niemcy, Słowenia, Indie, Nepal, Tybet. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą między innymi w kolekcji malarstwa miasta Arras we Francji, Tilburg w Holandii, Georga von Opel w Eschborn w Niemczech i Miyauchy Foundation w Tokio w Japonii. Należy do Związku Artystów Polskich, Związku Pastelistów Polskich, stowarzyszenia AKWE Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy.

 

Z katalogu wystawy „Wspomnienie lata” ( 2011)  Platon Galeria Sztuki Współczesnej  - Wrocław

„Twórczość Tomasza Klimczyka charakteryzuje się niezwykłą zmysłowością, wyrażaną przy pomocy wibrujących plam barwnych, dzięki czemu pobrzmiewa w niej echo francuskiego impresjonizmu i koloryzmu polskiego. Jest to malarstwo dojrzałe, mocno zakorzenione w tradycji europejskiej...”

 

 

T.Klimczyk z wystawy "Jestem" fot.JD

 

Z katalogu wystawy „Jestem” ( 2016) 

„„Malarstwo Tomka Klimczyka rozwija się jakby poza czasem rzeczywistym, nie ma w nim realnego tu i teraz, nie ma pojmowanej w kategoriach realności – anegdoty. To wszystko, co stanowi jego treść, rozgrywa się w przestrzeni poetyckiej metafory, na granicy realności i marzenia sennego. Jest jak chwilowe, proustowskie wybudzanie się ze snu i ciągłe powracanie do kiedyś przeżytej „chwili szczęśliwej”. Greckie zaułki z kaskadami różowych kwiatów kwitnących bugenwilli, przenikają się na wystawie z ogrodami Hiszpanii, gdzie szmer wody w sadzawkach towarzyszy pachnących strzyżonym bukszpanom i strzelistym cyprysom przebijającym błękit nieba. Są też płótna, na których żywioł kwiatów, tkanka gałązek, zielony odblask liści, stają się jednorodną materią malarską prowadzącą te dzieła w kierunku abstrakcji…” (Zofia Weiss)

 

Wystawa „Jestem” Tomasza Klimczyka  prezentowana jest w Krakowie w Galerii przy Sławkowskiej 12 od 06.06 - 09.07 2016

 

jd