Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Zagadkowy portret pędzla Witkacego

W kolekcji Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w Podkowie Leśnej pod Warszawą znajduje się portret Iwaszkiewiczów pędzla Witkacego. To awangardowe dzieło powstało w Zakopanem w 1923 roku i zostało podarowane małżonkom przez artystę w prezencie poślubnym. Co oznaczają zapiski, które Witkacy umieścił w prawym dolnym rogu płótna? Czy w zamyśle Witkacego Anna Iwaszkiewiczowa miała być przedstawiona jako krwiożercza femme fatale? Jakie były zaskakujące losy tego obrazu? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o niezwykłym dziele Stanisława Ignacego Witkiewicza, w piątek o godz. 18.05.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, 1923, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, Stawisko. Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Witkacy-Portret_Anny_i_Jaros%C5%82awa_Iwaszkiewicz%C3%B3w.jpg

 

Anna Iwaszkiewiczowa z córką Marią, willa Aida, Podkowa Leśna, 1924, fot. S.W. Lilpop

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anna_Iwaszkiewiczowa_with_daughter_-_Stanis%C5%82aw_Wilhelm_Lilpop.jpg

 

Detal portretu Iwaszkiewiczów: inskrypcje w prawym dolnym rogu

 

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, Repr.: „Pamiętnik Teatralny” 1971, nr 3-4, s. 468 wg: Anna Żakiewicz, "Zęby pani Anny, czyli odnaleziony portret Iwaszkiewiczów", Cenne Bezcenne Utracone, 2011/4.


 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię