Efekty badań otwierają muzeom drogę do oszczędzania na utrzymywaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności. To bardzo ważna kwestia,bo koszty utrzymania zabytkowych obiektów stale rosną.Muzea  należą do instytucji, które zużywają bardzo dużo energii ponieważ mają potężne systemy stabilizujące temperaturę i wilgotność powietrza. "Dzięki międzynarodowemu projektowi badawczemu wiemy już, że wilgotność powietrza i temperatura nie muszą wpływać na niszczenie zbiorów, a więc - warto zastanowić się nad wydatkami m.in. na klimatyzację w muzeach" - powiedział Ewie Szkurłat prof. Łukasz Bratasz z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Zrównoważony rozwój jest wyzwaniem dla świata sztuki.  Latem 2020 roku budynek projektu Gropiusa w Berlinie pokazał, jak konkretnie mogą wyglądać zrównoważone pokazy sztuki. Na przykład na wystawie „Down to Earth”, poświęconej kryzysowi klimatycznemu, celowo zrezygnowano z przylotu artystów. Przez jeden miesiąc odcięto nawet prąd. W ten sposób kuratorzy i kuratorki chcieli nie tylko zaprezentować artystyczne przesłanki do rozważań na temat klimatu, ale także krytycznie przyjrzeć się własnemu zużyciu energii.

Trzyletni, interdyscyplinarny projekt „Grieg Craquelure” przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, odsłoni przyczyny i proces powstawania charakterystycznych spękań widocznych na bezcennych dziełach sztuki, jak również wpłynie na rozwój świadomości ekologicznej w muzeach.