Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czy będziemy uchodźcami klimatycznymi?"Zmiana klimatu to nie przyszłość, tylko nasza teraźniejszość".

Konsekwencje zmian klimatu są zróżnicowane i obejmują m.in. wzrost średnich temperatur globalnych, a także częstsze i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, susze, burze czy powodzie. - W tym roku w wielu miejscach świata – Indiach, Stanach Zjednoczonych, Afryce – temperatura przekraczała 50 stopni w ciągu dnia - mówi w rozmowie z Anną Piekarczyk prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej, sozolog.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay

Czy anomalie pogodowe dziejące się w Afryce są daleko, czy już nie za bardzo?

Nie jest to tak daleko geograficznie. Myślę, że przy nowoczesnych środkach komunikacji, przez to, że świat stał się mały, zmiany, które zaczynamy widzieć, nie powinny nas dziwić. Pokazuje to, że skutki zmiany klimatu to, co dzieje się w Afryce, ale także w wielu innych miejscach na świecie, także w Polsce, to właśnie element, który wskazuje, że zmiana klimatu to nie przyszłość, tylko nasza teraźniejszość.

Jak należy rozumieć pojęcie uchodźstwa klimatycznego czy migracji klimatycznych?

W moim przekonaniu to jest dosyć szerokie pojęcie i nie jest do końca zdefiniowane. W prawie międzynarodowym są to ludzie, którzy musieli opuścić swoje miejsce urodzenia, życia. Może być bardzo wiele przyczyn, zaczynając od braku dostępu do czystej i dobrej jakości wody pitnej poprzez naruszenie bezpieczeństwa żywnościowego. Rolnictwo i produkcja żywności są sektorami najbardziej wrażliwymi na skutki zmiany klimatu. Czynniki decydujące o produkcji żywności czy rolnictwie to czynniki klimatyczne. Są one także czynnikami modyfikowanymi w wyniku zmiany klimatu, a więc wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe poprzez tego typu zjawiska, jakie obserwujemy w Polsce – coraz częstsze występujące fale upałów. W tym roku w wielu miejscach świata – Indiach, Stanach Zjednoczonych, Afryce – temperatura przekraczała 50 stopni w ciągu dnia. Ostatnia przyczyna, która również powoduje, że ludzie przenoszą się z miejsc, gdzie wcześniej mieszkali, to są kwestie zdrowotne. Coraz bardziej rozpowszechniają się choroby, które są także spowodowane skutkami zmian klimatu i są przenoszone przez tzw. wektory, czyli m.in. owady na tereny gdzie wcześniej nie występowały, a teraz powodują bardzo poważne epidemie.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Anna Piekarczyk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię