Radio Kraków

edukacja medialna

Naukowcy: coraz trudniej wierzyć zdjęciom

Prawie 40 proc. badanych nie potrafi odróżnić na zdjęciu prawdziwych ludzi od wytworów sztucznej inteligencji - informuje pismo „Advances in Computer Graphics”.

Światowy Dzień Radia. "To był tak znaczący wynalazek, jak współcześnie internet"

13 lutego obchodzimy XIII Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.

Facebook ma 20 lat

Facebook- najpopularniejszy obecnie portal społecznościowy ma 20 lat. Od czasu jego uruchomienia przez Marka Zuckerberga w roku 2004 zmieniał się wiele razy, ale cele jego działalności pozostają niezmienione: jednoczenie ludzi oraz zarabianie pieniędzy na reklamach.

Czy anonimowość w sieci jest możliwa?

Internet to zasób informacji o niemal wszystkim - nawet o nas samych. Nasza aktywność w internecie wcale nie znika. Na jej podstawie można często ustalić czego potrzebujemy, co lubimy albo jakie mamy preferencje. W takim razie, czy my jesteśmy w stanie zachować anonimowość w sieci?

Medialny "savoir vivre" - znajomość dobrych manier, zwyczajów i reguł grzecznościowych

Choć uwarunkowany kulturowo, wszędzie dotyczy, między innymi, komunikacji, także tej medialnej. Ale jak zachować maniery w internecie? I jakimi zasadami się tu kierować?

Jaka jest obecna refleksja nad rozwojem sztucznej inteligencji?

Jednym z najpilniejszych zadań dla polskiej oświaty powinno być sformalizowanie edukacji obejmującej nowe media i sztuczną inteligencję - tak uważa prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dziś Polska Akademia Umiejętności rozpoczęła dwudniową konferencję poświęconą m.in. zagrożeniom, jakie niesie ze sobą kultura algorytmów. O konieczności edukacji medialnej z prof. Klaudia Cymanow-Sosin rozmawiał Jacek Bańka.

Mija 105 lat od powstania pierwszej polskiej rządowej agencji informacyjnej

Polska Agencja Telegraficzna została założona przez grupę polskich dziennikarzy jesienią 1918 roku, którzy przejęli siedziby Wiedeńskiego Biura Korespondencyjnego w Krakowie i we Lwowie. Potem przeniesioną ją do Warszawy. W latach międzywojennych PAT stała się urzędową agencją prasowo-informacyjną II Rzeczypospolitej Polskiej i była podporządkowana Prezydium Rady Ministrów.

Dziś obchodzimy Dzień Emotikona.

Z tej okazji zastanowimy się, skąd się wziął fenomen małych znaków komunikacyjnych oraz jaka jest ich rola w codziennym życiu. Czy niewielkie symbole mogą przekazać rzetelnie nasze emocje? Kiedy są one środkiem do kształtowania wizerunku? I wreszcie jak wpływają na kulturę organizacyjną firm?

„Brzdąc w sieci”: o nadużywaniu technologii przez najmłodszych, ale z winy rodziców

Rodzice coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne jako niańki dla swoich dzieci. Możliwość korzystania z tabletów i telefonów czy oglądanie telewizji uspokaja maluchy, ale negatywnie wpływa na ich rozwój. Tak wynika z badań „Brzdąc w sieci”, które zostały przeprowadzone przez zespół badaczy z Akademii Pedagogii Specjalnej w Warszawie. To jedno z pierwszych badań na świecie, które zajęło się tym obszarem, badając tak szeroką grupę respondentów. W badaniu udział wzięło bowiem aż 744 dzieci w wieku do 6 lat i 744 rodziców.

Sztuczna Inteligencja a dziennikarstwo

Technologia postępuje naprzód i powoli wyręcza nas w codziennych czynnościach. Ale czy może zastąpić nas w zawodzie? Czy sztuczna inteligencja jest na tyle "inteligentna", by przejąć rolę dziennikarza? Dziś w radiowej lekcji wiedzy o społeczeństwie przyjrzymy się możliwościom, jakie SI oferuje reporterom. I zobaczymy, czy może ich zastąpić w pracy.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię