Radio Kraków

edukacja medialna

Świat współczesnych mediów. DEBATA

Gośćmi debaty Radia Kraków byli: mecenas Karol Pietras - prawnik z SGH w Warszawie, dr Bartosz Łukaszewski - socjolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i dr Marcin Kędzierski - ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Rola sztucznej inteligencji w świecie medialnym. DEBATA

Nowe, niezbędne kompetencje w świecie nowych mediów, rola sztucznej inteligencji w świecie medialnym i zmiana społeczna - to był przedmiot debaty w Radiu Kraków. Ekspertami byli: prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Marcin Makowski, dziennikarz i publicysta i Dawid Kaczmarczyk z Akademickiego Centrum Medialnego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

W kalendarzu dziś Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Czym ono faktycznie jest?

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Czym jest społeczeństwo informacyjne i jakie niesie ze sobą korzyści oraz zagrożenia?

XVII Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Sztuczna inteligencja: upodmiotowienie maszyn – uprzedmiotowienie człowieka

Sztuczna inteligencja jest popularnym i częstym tematem dyskursu publicznego, przekazów medialnych, jak również dyskursu naukowego i badań medioznawczych. Pojęcie to sformułowane już prawie 70 lat temu przez Johna McCarthy’go, uległo z czasem semantycznej modyfikacji i bywa używane współcześnie nie tylko w poważnym i precyzyjnym naukowo ujęciu technicznego symulowania wybranych funkcji ludzkiego umysłu i zmysłów według reguł numerycznej algorytmizacji, ale także w kontekstach popularnych dyskusji i przekazów, w których obejmuje ono całość ukrytego i niekontrolowanego przez człowieka funkcjonowania maszyn i aplikacji.

Nadużywamy wizerunku dzieci w mediach społecznościowych

Polscy rodzice nadużywają wizerunku swoich dzieci w mediach społecznościowych - mówi Karolina Pilawa, nauczycielka i ekspertka Klubu Jagiellońskiego. Chodzi o sytuacje, w której niemal codziennie na profilach facebookowych czy instagramowych pojawiają się zdjęcia i relacje z życia pociech. Jak zaznacza, gdy dziecko jest małe, samo nie widzi problemu. Schody zaczynają się gdy do tych czasem krępujących treści po kilku latach docierają szkolni koledzy.

Jak senior radzi sobie w sieci?

W naszej codziennej radiowej Lekcji Wiedzy o Społeczeństwie rozmawiamy o wykluczeniu i dyskryminacji seniorów ze świata wirtualnego, cyfrowego i technologicznego. Sprawdzimy jak zdaniem eksperta radzi sobie senior w sieci.

Jak można przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji w mediach społecznościowych?

Premierzy ośmiu państw, w tym Mateusz Morawiecki, zaapelowali do potentatów mediów społecznościowych w sprawie przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji. Chodzi m.in. o "wyraźne oznaczanie treści typu deepfake oraz tekstów napisanych przez sztuczną inteligencję, aby umożliwić identyfikację zautomatyzowanych kampanii manipulacyjnych". O przenikanie dezinformacji do naszego dyskursu publicznego prof. Klaudię Cymanow-Sosin, medioznawczynię z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pytał Jacek Bańka.

Na czym polega dezinformacja?

Dezinformacja i manipulacja informacją to nasza codzienność. Są osoby, grupy czy państwa, którym zależy na przekazywaniu opinii publicznej fałszywych danych - wprowadzając w błąd chcą osiągnąć pewien cel, albo zatuszować niewygodne dla siebie informacje. Zawsze musimy być czujni i weryfikować, czy dane źródło przekazuje prawdziwe informacje.

Siódmego lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu

Siódmego lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 19 lat jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzy Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak media społecznościowe wpływają na naszą kondycję psychiczną?

Szkoły publiczne w amerykańskim Seattle na początku roku złożyły pozew przeciwko kilku największym firmom z branży mediów społecznościowych, oskarżając je o odpowiedzialność za "kryzys zdrowia psychicznego wśród amerykańskiej młodzieży". Jak i dlaczego korzystanie z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat, ma wpływ na nasz nastrój i czy może powodować depresję?

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię