Radio Kraków

edukacja medialna

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Audycja z 27.02.22

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem i ważnym tematem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu. Cyberprzemoc w przypadku dzieci i młodzieży to najczęściej przemoc rówieśnicza przy użyciu Internetu i telefonów komórkowych. Jest to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku nastoletnim. Rozmowa z podinspektorem Wojciechem Chechelskim z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Kim są Anonymous i czym się zajmują?

Media donoszą o kolejnych atakach hakerskich na strony internetowe Kremla, rosyjskie media, białoruską kolej... Za częścią z tych ataków stoją hakerzy utożsamiający się z grupą Anonymous. To nie pierwsze ich ataki w tak ważnych dziejowo momentach, jak rozpętana kilka dni temu przez Rosję wojna z Ukrainą.

Oprócz karabinów – dezinformacja. Inne oblicze wojny i narzędzia walki

Radiową lekcję Wiedzy o Społeczeństwie poświęcamy dezinformacji. To celowa manipulacja i forma propagandy. Jedno z narzędzi walki, którymi posługuje się Rosja w czasie wojny z Ukrainą.

DAB+ - radio w formie cyfrowej

DAB+ czyli Digital Audio Broadcasting Plus to technologia pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, a nie, jak kojarzymy, radio w postaci fal FM.

Na świecie jest ponad milion aktywnych podcastów

Obecnie na świecie jest ponad milion aktywnych podcastów. Sam podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków - coś jak blog internetowy.

Historia radia

Przesyłanie głosu na falach radiowych, było możliwe dzięki rozwinięciu wynalazku telegrafu. Ten pozwalał na przesyłanie pojedynczych impulsów. Naturalne było, że wynalazcy chcieli osiągnąć w tej materii więcej - przesłać niezniekształcony głos na odległość. Trudno też wskazać jednego wynalazcę odpowiedzialnego za powstanie radia. Największe zasługi mieli z cala pewnością Nicola Tesla i Guglielmo Marconiego - mówi Małgorzata Lisowska-Magdzierz.

W Światowy Dzień Bezpieczeństwa w Internecie sprawdzamy, jakie obecnie czekają na nas zagrożenia

  • date_range 2022-02-08
Ataki phishingowe, wyłudzenia danych, tajemnicze niebezpieczne linki, złośliwe oprogramowanie czy tak zwane przekręty na zdalny pulpit - to obecnie najczęstsze pułapki, jakie czekają na nas dziś w internecie. Obecnie z internetu korzysta około 4,5 miliarda ludzi.

Wszystko, co należy wiedzieć o abonamencie RTV

Dzięki abonamentowi RTV Telewizja Polska, Polskie Radio oraz jego regionalne rozgłośnie, w tym Radio Kraków oczywiście mogą realizować misję publiczną. Opłata wynosi tyle, ile w roku ubiegłym. Tradycyjnie można skorzystać ze zniżki, płacąc za cały rok z góry.

Ile wiemy o mediach?

Czym jest fake news? Jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych? Wreszcie, jak samodzielnie interpretować i oceniać przekazy medialne? Te pytania zapewne nie dziwią uczestników Olimpiady Wiedzy o Mediach, którzy w piątek napiszą test w ramach etapu okręgowego tego konkursu.

Ostatni tom Szymborskiej już w ksiegarniach

  • date_range 2012-04-20

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię