Radio Kraków

Igrzyska Europejskie 2023

Sejm/posłowie o Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Rozpatrzenie informacji na temat organizacji, przebiegu oraz wyników sportowych i frekwencji podczas Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 było tematem środowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Igrzyska Europejskie 2023: Zaległe faktury zostały zapłacone

Zaległe faktury zostały zapłacone - poinformowała spółka Igrzyska Europejskie 2023. Na dodatkowe koszty organizacji imprezy z budżetu państwa przekazano 66 milionów złotych. Pieniądze z opóźnieniem otrzymało ponad 100 przedsiębiorców.

Czy Igrzyska Europejskie się opłacały?

Największa impreza multidyscyplinarna 2023 roku - tak promowano Igrzyska Europejskie, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w naszym kraju. Głównym jej gospodarzem był Kraków. Czy rzeczywiście tak było i impreza przyniosła wielką korzyść dla Krakowa? Spółka zajmująca się organizacją Igrzysk Europejskich przedstawiła konkretne liczby na temat sprzedanych biletów, a także ekwiwalentu promocyjnego i kosztów, jakie poniosło miasto.

We wrześniu w Zakopanem oficjalne podsumowanie tegorocznych Igrzysk Europejskich

Nastąpi to w Zakopanem podczas Kongresu Sportu i Turystyki pod koniec tego miesiąca. Ale już wiadomo, że pod względem organizacyjnym oceniono imprezę bardzo wysoko, jak i całą infrastrukturę, na której rozgrywane były poszczególne dyscypliny sportowe

Do rozliczenia finansowego Igrzysk Europejskich został miesiąc. Jaka jest sytuacja?

Do końca września Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie mają zostać rozliczone. W grę wchodzą między innymi pieniądze dla podwykonawców, którzy wskazują, że wypłaty dla nich opóźniają się. Ale ma to wynikać z zaległego rządowego dofinansowania.

Platforma Obywatelska zarzuca nieprawidłowości spółce odpowiedzialnej za organizację Igrzysk Europejskich

Według działaczy opozycji spółka nie ma pieniędzy, by zapłacić firmom za świadczenie usług w trakcie imprezy. Według działaczy PO dziura w budżecie spółki może wynosić nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Jak mówi poseł Aleksander Miszalski może to spowodować duże problemy firm, które zaangażowały się w organizację i obsługę Igrzysk Europejskich.

Czy Igrzyska Europejskie opłaciły się Małopolsce?

Dokładny koszt organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce mamy poznać dopiero jesienią - ustalił nieoficjalnie reporter Radia Kraków Bartłomiej Bujas. Wciąż nie wiadomo, czy będzie to miliard, czy dwa miliardy złotych. Czy ta impreza w ogóle się opłacała?

4,5 tys. wolontariuszy pracowało przy Igrzyskach Europejskich. "Przekonałam się, że sport łączy ludzi"

Dla nich Igrzyska Europejskie jeszcze się nie skończyły. Przy organizacji tej imprezy pracowało około 4 500 tysięcy wolontariuszy z całego świata, a część z nich nadal pracuje. Poświęcali swój wolny czas żeby Igrzyska Europejskie przebiegły jak najlepiej. Zajmowali się m.in. logistyką, pilnowanie porządku, tłumaczeniem i np. opieką nad sportowcami. I choć Igrzyska Europejskie są krytykowane m.in. za niską frekwencje na trybunach, niszowe dyscypliny i niską sportową rangę niektórych zawodów to dla wolontariuszy było to niezapomniane przeżycie.

Igrzyska Europejskie: organizatorzy i sportowcy cieszą się z sukcesu

W niedzielę zakończyły się Igrzyska Europejskie, które rozgrywane były w Krakowie i Małopolsce od 21 czerwca. Polscy sportowcy wywalczyli w nich 50 krążków, plasując się na wysokim szóstym miejscu w klasyfikacji medalowej. Organizatorzy jednoznacznie określili imprezę wielkim sukcesem.

Czy Tarnów skorzystał na Igrzyskach Europejskich?

Tarnów zbytnio nie odczuł rozgrywających się w mieście przez prawie dwa tygodnie Igrzysk Europejskich. Większość zawodników piłki ręcznej plażowej, piłki nożnej plażowej, badmintona oraz wspinaczki mieszkała w wiosce olimpijskiej w Krakowie i byli dowożeni do Tarnowa tylko na zawody. Wybrało się na nie także nie tak dużo kibiców, jak się spodziewali tarnowscy restauratorzy czy hotelarze. Choć jak przekonuje Marcin Pałach z Tarnowskiej Informacji Turystycznej, nie można powiedzieć, że nikogo nie było.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię